fallback

САЩ искат от Иран да спре да продава дронове на Русия

Стъпката е част от по-всеобхватни преговори за деескалация на напрежението

09:33 | 16.08.23 г. 6
Автор - снимка
Редактор

САЩ искат да убедят Иран да спре да продава въоръжени дронове на Русия като част от дебати по по-широко „неписано разбирателство“ между Вашингтон и Техеран, чиято цел е да деескалира напрежението и да сдържи дълго тлееща ядрена криза, съобщава Financial Times.

Администрацията на американския президент Джо Байдън е повдигнала въпроса пред ислямския режим в непреки разговори в Катар и Оман тази година, посочват източници, запознати с въпроса.

Обсъжданията се случват успоредно с преговори по сделка за размяна на затворници, при която Техеран прехвърли четирима иранско-американски граждани от затвора в домашен арест миналата седмица, посочват източниците.

Според представител на Иран и друг източник САЩ искат Техеран да спре да доставя дронове на Русия, които Москва използва във войната в Украйна, както и резервни части за безпилотните самолети.

Официалното лице добавя, че от Техеран, откъдето отричат дроновете да се ползват в Украйна, неколкократно са поискали от Москва да спре да ги използва в конфликта, но от Вашингтон искат „по-конкретни стъпки“.

Успешна размяна на затворници и допълнителни неофициални споразумения биха отбелязали първия пробив на Байдън по отношения на Иран след две години непреки преговори с режима. През това време американският президент се опитва да съживи ядрената сделка от 2015 г. и да успокои напрежението в Близкия изток.

Американският държавен секретар Антъни Блинкен заяви във вторник, че САЩ преследват стратегия на възпиране, натиск и дипломация, за да гарантират, че Иран няма да се сдобие с ядрено оръжие, и за да държат Техеран отговорен за нарушаване на човешките права и „предоставяне на дронове на Русия за употреба във войната срещу Украйна“.

„Бяхме ясни, че Иран трябва да деескалира, за да създаде пространство за бъдеща дипломация“, каза Блинкен. „Преместването на наши задържани от затвора в домашен арест не е свързано с никой друг аспект на нашата политика към Иран“.

Преговарящите се надяват непреките преговори да доведат до съгласие на двете страни за мерки за деескалация. За Иран това би означавало да се съгласи да не обогатява уран над 60% чистота, да подобри сътрудничеството си с Международната агенция за атомна енергия и да се ангажира да не атакува американци, казва представителят на Иран и другият запознат източник.

В замяна Вашингтон ще се въздържи от налагане на нови санкции в някои области, с изключение на тези, свързани с правата на човека, и няма да контролира стриктно вече въведените санкции за продажбите на петрол, казва иранският служител.

Ислямската република иска САЩ да убедят европейските си съюзници също да намалят натиска върху Иран, тъй като икономиката му е задушена от санкциите на САЩ, наложени след като бившият президент Доналд Тръмп се отказа ядреното споразумение от 2015 г.

В Техеран се опасяват, че Обединеното кралство, Германия и Франция – т.е. европейските страни, подписали споразумението от 2015 г., може да се опитат да наложат отново някои санкции, когато клаузите от сделката, които ограничават програмата за балистични ракети на Иран, изтекат през октомври, казва иранският представител.

„Много сме загрижени за октомври“, казва той. „Очакваме [САЩ] да облекчат натиска върху Иран от различни страни“.

САЩ и Иран са постигнали споразумения по повечето въпроси, но дискусиите, които се провеждат чрез посредници, ще продължат в Катар и Оман, особено по отношение на Русия, добавя представителят.

Предишните дипломатически усилия за прекратяване на ядрената програма на Иран се провалиха и американски служители предупредиха, че напредъкът на страната в обогатяването на уран означава, че може да отнеме само две седмици на Техеран да произведе достатъчно материал за ядрено оръжие.

Иран обогатява уран до 60% – най-високото си ниво и близо до оръжейния клас – вече две години, след като агресивно увеличи ядрената си дейност в отговор на мерките на Тръмп.

Администрацията на Байдън започна преговори с Техеран с посредничеството на ЕС малко след встъпването си в длъжност, за да види дали сделката от 2015 г. може да бъде спасена. Иран обаче два пъти отхвърли предложенията, които според Запада биха могли да съживят споразумението.

Анализаторите предупреждават, че дори ако Иран и САЩ се съгласят на мерки за деескалация, основният въпрос за уреждане на ядрените амбиции на републиката остава толкова предизвикателен и сложен, колкото винаги е бил.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:33 | 16.08.23 г.
fallback
Още от Политика виж още