Народни представители от „Демократична България“, „Продължаваме промяната“, ГЕРБ-СДС и ДПС правят повторен опит за спиране на доставките и преработката на руски петрол с отмяна на дерогацията, след като преди седмица бюджетната комисия на Народното събрание отхвърли такива предложения на ГЕРБ.
Законопроект, с който да се отмени дерогацията за използване на руски петрол и да се преформулира възможността за назначаване на особен търговски управител в лице, опериращо обекти на критична инфраструктура, е внесен в Народното събрание, съобщават от пресслужбата на „Демократична България“.
Законопроектът е внесен с подписите на Христо Иванов, Кирил Петков, Ивайло Мирчев, както и народни представители от ГЕРБ-СДС и ДПС.
За отмяната на дерогацията се предвиждат промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Предложенията предвиждат България да отмени изключението за използване на руски петрол до един месец след влизането на закона в сила.
Депутатите оставят възможност този срок да бъде удължен, ако Съветът по сигурността на Министерски съвет прецени, че е недостатъчен. Тогава правителството трябва да предложи друг срок, който да бъде одобрен от парламента. Целта на тази възможност е да не се предизвика криза в доставките на петролни продукти.
С предложенията се правят промени и в Закона за административното регулиране на икономическите дейности. Променя се процедурата по назначаване на особен търговски управител при установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност или международни ограничителни мерки. Особеният търговски управител се назначава от Народното събрание първоначално за 6 месеца по предложение на правителството. Това става до 2 седмици, след като предложението е направено.
“Предлагаме назначаването на особен търговски управител, който да е отговорен пред и контролиран от Народното събрание. Особеният търговски управител ще бъде стриктно контролиран от Комисията по икономическа политика и иновации, както и от Народното събрание в цялост. Той ще бъде задължен да представя подробни шестмесечни планове за действие, които ще са неразделна част от договора за управление и ще бъдат отчитани и приемани от Комисията по икономическа политика и иновации”, посочват от вносителите.
Припомняме, че миналата седмица Народното събрание прие да се прекрати концесията на пристанище "Росенец", което се контролира от "Лукойл".