Руският президент Владимир Путин обвини западните страни, че изопачават изтеклата Черноморска зърнена сделка в съответствие със собствените си цели, но заяви, че Русия незабавно ще се върне в споразумението, ако всички условия бъдат изпълнени, предава Ройтерс.
В понеделник Москва излезе от сделката, въз основа на която позволи преди една година на Украйна да изнася зърно от черноморските си пристанища въпреки войната, за да смекчи световната продоволствена криза.
Тя съобщи, че паралелен меморандум, подписан по същото време и целящ да улесни собствения ѝ износ на жито и изкуствени торове пред лицето на западните санкции, които бяха наложени на Русия в отговор на нашествието ѝ в Украйна, е бил игнориран.
„Първоначално същността, значението на зърнената сделка имаше колосално хуманитарно значение“, каза Путин.
„Западът напълно осакати и изопачи тази същност и вместо да помага на страните в реална нужда, Западът използва зърнената сделка за политическо изнудване и освен това… я превърна в инструмент за обогатяване на транснационални корпорации, спекуланти на световния пазар на зърно“, допълни той.
Путин изрази отново позицията на Русия, че страната ще се върне в сделката, веднага щом Западът отговори на петте ѝ ключови искания, които той изброи:
- повторно приемане на Руската селскостопанска банка (Роселхозбанк) в разплащателната система SWIFT
- възобновяване на износа на земеделски машини и резервни части към Русия
- премахване на ограниченията върху застраховането и достъпа до пристанища за руски кораби и товари
- възстановяване на повредения в момента тръбопровод за износ на амоняк от руския град Толиати до Одеса в Украйна
- Разблокиране на сметки и финансови дейности на руски компании за изкуствени торове
„Ако всички тези условия бъдат изпълнени, за което преди това се договорихме, те не са нещо, което съм си измислил сега, но веднага щом те бъдат изпълнени, незабавно ще се върнем в сделката“, заяви Путин.
По-рано министерството на отбраната в Москва съобщи, че вече ще смята всички кораби, които плават към украински пристанища, за потенциални преносители на военни товари.
Освен това руското външно министерство даде на ООН, която посредничи по зърнената сделка заедно с Турция, тримесечен срок да приложи условията от меморандума, ако иска Русия да се върне в зърнената сделка.
По-рано днес Международният валутен фонд (МВФ) заяви че излизането на Русия от зърнената сделка заплашва да повиши глобалната продоволствена несигурност и може да тласне цените на храните по-нагоре, особено в страни с ниски доходи на населението.
Говорител на фонда заяви, че глобалният кредитор ще продължи внимателно да наблюдава настоящите развития в региона и последиците от тях върху световната продоволствена несигурност.
„Прекратяването на инициативата засяга доставката на храни към страни, които разчитат силно на доставки от Украйна, особено в Северна Африка, Близкия Изток и Южна Азия“, съобщи фондът. „То влошава перспективите пред продоволствената сигурност и може да се прибави към инфлацията при храните в света, особено за страните с ниски доходи на населението“, съобщи МВФ.
Фондът допълни, че Черноморската зърнена сделка е била от основно значение за улесняването на износа на храни, зърно и изкуствени торове от Украйна към останалата част от света. Наред с отмяната на забраните за износ и по-високото от очакванията производство на храни в ключови страни износителки сделката е помогнала за укротяване на натиска върху цените на храните в света, заяви говорителят.
Сделката е позволила на Украйна да изнесе около 33 метрични тона зърно по море и да се превърне във важен фактор за продоволствената сигурност в света, допълни той.