Чешкото правителство нарече Русия пряка заплаха, а Китай – системен опонент, в нова стратегия за сигурност, одобрена от кабинета в сряда. Тя отразява края на периода на мир и стабилност в Европа, наблюдаван от края на Студената война, пише Ройтерс.
Централноевропейската страна, която е член на НАТО и на ЕС, „трябва да се подготви цялостно за възможността да стане част от въоръжен конфликт“, въпреки че рискът от пряко нападение срещу страната остава нисък, се казва в стратегическия документ.
Чехия подлага на преразглеждане отношенията с Русия и Китай, откакто настоящото правителство встъпи в длъжност в края на 2021 г., след като предишните правителства и бившият президент Милош Земан се стремяха към по-близки отношения и с двете страни.
След нашествието на Русия в Украйна, което започна през февруари 2022 г., настоящото дясноцентристко правителство побърза да подкрепи Киев с доставки на военно оборудване, включително танкове, и е един от най-активните западни поддръжници на страната.
„Русия действа целенасочено срещу политическата, икономическата и социалната стабилност на Чехия“, се казва в стратегическия документ. „Тя създава фундаментална заплаха за нашата сигурност“, се допълва в него.
„Китай подлага на съмнение международния ред. Това има негативни последици за евроатлантическата сигурност“, пишат още авторите на документа.
„Русия и Китай имат споделения интерес да отслабят влиянието и единството на демократичните страни. Това системно противопоставяне е от дългосрочен характер“, допълват те.
В предишната стратегия на страната в областта на сигурността от 2015 г., която е в основата на политиката ѝ, не се споменават конкретно Русия или Китай.
Отношенията с Русия се обтегнаха през 2021 г. преди войната в Украйна, след като чешките служби за сигурност обвиниха Москва, че стои зад взривове от 2014 г. в оръжеен склад. Това доведе до изгонването на десетки руски дипломати. Русия отрече обвиненията.
В новата стратегия се посочва, че Русия използва хибридни действия, за да отслаби демократични институции и да дестабилизира обществото.
„Ако не се стигне до фундаментална и политическа промяна в обществото в Русия, тя ще остане заплаха за европейското пространство, независимо от изхода от войната в Украйна“, се посочва в документа.
Отношенията с Китай се охладиха, когато големи китайски инвестиции не се осъществиха и след като чешки парламентарни лидери и настоящият кабинет се насочиха към по-близки отношения с Тайван, въпреки че двете страни нямат официални дипломатически връзки.
Чехите трябва да бъдат активни в предупрежденията срещу използването на китайски технологии в критична инфраструктура.
„Има риск от китайски инвестиции в чешката и европейската критична инфраструктура, доминация в стратегическите вериги за доставка, контрола на ключови суровини и развитието на нововъзникващи и революционни технологии, основно изкуствен интелект, извън етичните норми и международни стандарти“, се казва в новата чешка стратегия в областта на сигурността.