Списъкът с военна помощ, която България изпраща на Украйна, е поверителен, но включва боеприпаси и някои системи, все „стари неща“, които са годни. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев по Нова телевизия.
Той увери, че всичко, което изпращаме, е в резултат на анализ на военното ръководство и не нарушава нормативите за поддържане на запасите от различни средства. Имаме възможност да осигурим и подготовката на българската армия”, каза военният министър. И добави, че вече няколко пъти България изпраща помощ на Украйна, първоначално фокусирана върху хуманитарна помощ и защитни средства. След решението на Народното събрание в края на миналата година кабинетът беше задължен да изпрати и военна помощ.
„Един пакет вече е и изпратен с решение на служебния кабинет, ние взехме решение за изпращане на втори пакет”, каза Тагарев по повод решението на правителството от вчера.
По думите му изчисленията на стойността на военната помощ са трудни, защото са „неща, които са купувани при една друга икономика, при изкуствени цени”.
Тодор Тагарев отново подчерта, че става дума за „стари неща, на които след няколко години им изтича ресурсът, а сега са необходими на украинската армия. Те са годни за използване. Някои от тях ще минат определени проверки, че са годни”, заяви министърът.
Ще бъдем компенсирани финансово от съюзниците, поясни Тагарев. По думите му какво ще правим с тази финансова помощ е последващ въпрос.
Темата днес коментира и премиерът Николай Денков. По думите му вторият пакет военна помощ за Украйна е много подобен на първия по обем, изпратен от служебното правителство.
„Военната помощ, която България ще изпрати на Украйна, е засекретена, но народните представители могат да се запознаят с нея", обясни премиерът, цитиран от БТА. Николай Денков уточни, че помощта ще бъде изпращана в продължение на няколко месеца.
Министърът на отбраната коментира и включването на България в инициативата на ЕС за предоставяне на един милион 155-милиметрови боеприпаси за Украйна. Той обясни, че страната ни готви решение, за да се включи. Инициативата се развива в три направления. Първото е за предоставяне на 155-милиметрови боеприпаси на Украйна от съществуващите в складовете на армиите на страните членки на ЕС. Страната ни обаче няма такива. Второто направление е да се възстановят запасите от такива боеприпаси, а третото - да се увеличи производственият процес.
„Ние готвим решение, за да се включим в тази инициатива”, каза Тагарев. „Говорим за инвестиции в нашата отбранителна индустрия, това е целта ни в момента. Когато бъдат направени тези инвестиции, ще можем да произвеждаме и за украинската армия, ако продължи толкова дълго войната, и за нас, и за други армии”, каза Тагарев.
Тагарев коментира още, че няма логически доводи, че оказването на помощ ще ни въвлече във война. „Помощта за Украйна намалява риска за страните от НАТО и ЕС. Приключването на войната в ситуация, изгодна за Русия, няма да утоли жаждата й за територии”, коментира Тодор Тагарев.
„Политиците са наясно какво е решението на НС, а то казва – обучение на украински военни медици у нас и инструктори, които да работят или на наша територия, или на територията на други страни на ЕС, за да участват в подготовката на украински военнослужещи. Това се интерпретира целенасочено от лидери на политически партии в парламента”, каза Тагарев.