fallback

Тимерманс: Зелената сделка на ЕС може да бъде въвлечена в културни войни

Има опасност плановете за въглеродна неутралност до 2050 г. да бъдат парализирани от политически разделения, предупреждава зам.-председателят на ЕК

13:56 | 20.06.23 г. 12

Има риск емблематичната Зелена сделка на Европейския съюз (ЕС) да бъде въвлечена в „културни войни“, предупреди Франс Тимерманс, заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК), отговарящ за изпълнението на Зелената сделка.

По думите му плановете на ЕС за постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. рискуват да бъдат парализирани от политическо разделение.

Неговите коментари отразяват пречките, пред които е изправен ЕС по отношение на разделението на страните членки по теми, които са част от стремежа на блока да намали емисиите с 55% до края на това десетилетие.

Т.нар. културни войни, които обикновено изобразяват сблъсък на социални ценности между различните краища на политическия спектър, все по-често намират място в политическия дебат в Европа и проникват в процеса на създаване на политики.

Министрите на околната среда на ЕС, които се събират в Люксембург, ще се стремят да осигурят подкрепа за плана за възстановяване на околната среда в региона, който се превърна в един от най-противоречивите въпроси в блока на фона на опасенията около продоволствената сигурност и инфлацията. Европейската народна партия (ЕНП), най-голямата група в Европейския парламент, обяви, че категорично отхвърля законодателството.

„Някои се опитват да въвлекат климатичната политика в културните войни, защото тогава се създава племенна опозиция“, изтъкна Тимерманс пред журналисти във вторник. „И щом попаднете в племенна опозиция, фактите вече нямат значение. Това е най-голямото ми притеснение“, добавя той.

Според Тимерманс промяната в политиката в страни като Швеция и Финландия, както и резултатите от последните местни избори в Нидерландия, помагат за подхранването на отпора срещу климатичните политики на блока. През последните месеци ЕС се сблъсква със силна съпротива срещу плановете си за постепенно премахване на колите с двигатели с вътрешно горене, както и при промените, изисквани за закон за бързо увеличаване на възобновяемата енергия до 2030 г.

Въпреки това ЕС успя да приеме почти всички закони, които обяви през юли 2021 г. като част от своята Зелена сделка. Опасенията са свързани с това, че бъдещите действия могат да бъдат блокирани от нежеланието на някои страни да платят високата цена на прехода.

Изборите за Европейски парламент са насрочени за следващата година.

„Сега държавите членки виждат, че техният ангажимент за намаляване на емисиите има последствия и че промените в обществото ще бъдат дълбоки“, посочва Тимерманс, добавяйки: „Ако сега бъдем въвлечени в културните войни, тогава рискуваме да бъдем парализирани във време, когато последното нещо, което можем да си позволим, е парализа“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:56 | 20.06.23 г.
fallback
Още от Политика виж още