Руският президент Владимир Путин в петък представи положителни данни, за да похвали икономическото здраве на Русия и заяви, че нарастващите разходи за отбрана са нужни, за да се засили националната сигурност, докато Москва се бори с цената на войната в Украйна, предава Ройтерс.
Говорейки по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург, Путин заяви, че публичните финанси като цяло са балансирани, свеждайки бюджетният дефицит от 42 млрд. долара от началото на годината на изтеглянето на някои планирани разходи.
Анализатори и данни предполагат обаче, че спадът в приходите от енергоизточници и растящите военни разходи играят ключова роля.
„Естествено, нужни са допълнителни средства, за да се заздрави отбраната и сигурността, да се купят оръжия“, каза Путин, без да назовава Украйна конкретно. „Бяхме принудени да направим това, за да защити суверенитета на страната ни“, посочи той.
„Бих казал, че като цяло това се оправдава от икономическа гледна точка“, добави той.
„Динамиката на непетролните и газови приходи привлича вниманието. През периода януари-май те се увеличиха с 9,1%, което е значително над очаквания, а през май ръстът е от 28,5%“, заяви руският президент.
Путин използва данни, за да изложи своите аргументи за положителни икономически перспективи на Русия, прогнозирайки ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) да се увеличи с 2% тази година, позовавайки се на рекордно ниската безработица и ниската инфлация в сравнение с миналогодишното двуцифрено ускорение.
Това означава, че БВП все ще е по-малък в сравнение с края на 2021 г., след като миналата година се сви с 2,1%. Международният валутен фонд прогнозира ръст за 2023 г. от 0,7% и очаква международната изолация и по-ниските енергийни приходи да ударят перспективите за следващите години.
Тъй като стотици хиляди мъже в работоспособна възраст бяха привикани на военна служба миналата година, а също толкова напуснаха страната, за да избегнат мобилизация, безработицата е на рекордно ниските 3,3%. Централната банка непрекъснато предупреждава, че недостигът на работна ръка засилва инфлационните рискове, а според анализаторите това е един от най-значимите удари за икономическия напредък на Русия.
По отношение на чуждестранните бизнеси, които напускат Русия, той заяви, че ако те искат да се върнат обратно, страната не затваря вратите си за никого.
„Знаете много добре, че никога не сме гонили някого от нашия пазар или икономика. Точно обратното, предлагаме [чуждестранните компании] да обмислят добре предимствата и недостатъците, да помислят добре за руските си партньори и възможности последствия от подобни стъпки“, каза Путин. Той допълни, че сега местните предприемачи запълват съоръженията и обектите в търговските центрове, оставени от западните компании.
По отношение на влиянието на санкциите Путин заяви: „Хората казват, че ще бъдат изолирани – точно обратното, ние изграждаме много по-добри отношения от гледна точка на търговските ни партньори“.
Русия не се интересува от развитието на отношения с партньори, които подкрепят „варварски практики“ и които са „политически мотивирани“, добави той.
Според него се появява многополюсна икономическа система, повтаряйки думите, използвани от руски официални лица, атакуващи това, което те наричат западна хегемония.
„Русия ще бъде основна част от световната икономика“, каза Путин.
По отношение на войната в Украйна руският президент беше лаконичен.
„Скоро Украйна напълно ще спре да използва собствената си техника. Нищо не остава от нея. Всичко, с което се бият и всичко, което използват, е внесено отвън. Не можете да воювате дълго така“, заяви Путин.
По отношение на войната в Украйна руският президент беше лаконичен.
„Скоро Украйна напълно ще спре да използва собствената си техника. Нищо не остава от нея. Всичко, с което се бият, и всичко, което използват, е внесено отвън. Не можете да воювате дълго така“, заяви Путин.