ГЕРБ-СДС са поискали и други министерски постове в правителството на Николай Денков освен ротацията на премиера с Мария Габриел. Това коментира самият той след провеждане на председателски съвет в Народното събрание днес. По думите му обаче от „Продължаваме промяната - Демократична България“ държат правителството да бъде само с техни министри и имат „определени правила“.
„Разбрали сме се, че този списък ще бъде излъчен от нас“, подчерта той, цитиран от БТА. И напомни, че имената трябва да бъдат утвърдени и от двете страни, включително и при промени.
В началото на седмицата номинираният за министър-председател Николай Денков от "Продължаваме промяната - Демократична България" съобщи, че Националният съвет на ПП е обсъдил да бъде предложено правителство за 18 месеца, като в първите девет месеца министър-председател ще бъде той самият с вицепремиер и външен министър Мария Габриел, а за следващите девет месеца премиер ще бъде Габриел, а Денков – вицепремиер.
Николай Денков увери, че преговорите вървят нормално и когато всичко е готово и имената са напълно ясни, ще представят кабинета на обществото. По думите му списъкът трябва да мине през националните съвети, което ще се случи в близките дни.
Тази вечер се събира Изпълнителната комисия на ДСБ, стана ясно от думите на председателя на партията Атанас Атанасов. „Ние ще отговорим на очакванията на огромната част от българското население да положим усилия да има правителство, задължително ще го направим“, каза той.
„Засега не сме поканени на разговори и не участваме в съставянето на това правителство, така че… наблюдаваме процеса и да видим докъде ще стигне“, коментира председателят на ДПС Мустафа Карадайъ относно разговорите за правителство между първите две политически сили в парламента.
„На такъв кабинет БСП ще бъде опозиция“, коментира лидерът на „БСП за България“ Корнелия Нинова по bTV.
"Вторият мандат на „Продължаваме промяната – Демократична България“ въобще не са проявили желание за разговор, те вече се договориха с ГЕРБ. Това е безпринципна, ротационна коалиция, това е най-голямото предателство, политическо, през последните години в България", заяви лидерът на БСП.
Според нея това е коалиция, създадена да спаси лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и няколко души от „Продължаваме промяната“ от търсенето на отговорност.
Нинова коментира, че заявката да не се дава нито един имунитет на депутат означава, че те ще си пазят взаимно гърба. Ще сменим регулаторните орани и ще вземем службите от президента – тоест ще владеят държавата, добави тя.
Политолози: Ротацията на премиерския пост ще трябва да разчита на джентълменско споразумение
Ротацията на премиерския пост ще трябва да разчита на джентълменско споразумение между двете формации, коментираха за БТА политолозите Димитър Ганев и Страхил Делийски. Според тях ще трябва да се мине през сложна процедура, в която първо се гласува оставката на правителството, а второ – президентът връчва мандат отново на първата политическа сила за съставяне на нов кабинет.
Според Димитър Ганев сега вече не би трябвало да има съмнения, че ще има правителство с втория мандат. Това си е на практика коалиция между първите две формации, посочи той. Според него е трудно да се каже от днешна гледна точка дали политическата криза ще бъде разрешена. През ноември 2021 г., когато се състави кабинетът „Петков“, изглеждаше, че политическата криза е преодоляна, а всъщност се оказа, че ние продължаваме да сме в нея, отбеляза Ганев. По думите му това съвместно управление не означава, че няма да влезем пак в политическа криза. Според него няма как на този етап да сме сигурни, че първите 18 месеца ще бъдат изкарани.
Според него и двете формации са наясно, че плащат много висока политическа цена за това си управление и ще искат да покажат сравнително бърз резултат, който да оправдае тази жертва, която правят. Политическата логика сочи, че би трябвало да подходят амбициозно още в първите няколко месеца, смята Ганев.
Страхил Делийски коментира, че някои описват това като предателство, други - като безпринципност, трети - като реабилитация на Борисов. Според политолога става въпрос за временно примирие между два типа конфликтиращи икономически интереси, заради които конфликти сме имали проблеми със съставянето на изпълнителната власт известно време. Той обясни, че от една страна е традиционният интерес на старите политически капиталисти и от друга страна - интересът и на по-нови претенденти, които претендират да защитават, да реализират някакъв международен икономически финансов интерес.
Тези две групи си стиснаха ръцете, защото си дадоха сметка, че ако и този път не се случи, нестабилността може да изиграе лоша шега на техния общ колективен класов интерес като цяло, смята Делийски. Той добави, че всеки от тези двата типа интереси иска да овладее държавата, за да може да се реализира по-добре, но в един момент се оказва, че е по-добре всеки от тях да направи стъпка назад, за да не стане по-лошо и за двамата играчи.
Според Делийски това няма да реши политическата криза, а моментно ще спре този постоянен процес на избори. Това, че ще имаме правителство, по никакъв начин автоматично не означава, че то ще свърши работата, която мнозинството граждани очакват от него, смята Делийски и добави, че е много вероятно подобен формат, решавайки свръхзадачата за съставяне на каквото и да е правителство, да създаде допълнителни нови задачи за решаване.