Руските активи на Запад ще останат блокирани, докато страните от Г-7 не се убедят, че Русия е платила за щетите, които е причинила на Украйна, се казва в декларацията, посветена на войната в Украйна, от срещата на лидерите на седемте най-развити страни в света.
Организацията подкрепя създаването на регистър, който да опише щетите от руската агресия, както и правен механизъм за замразяване и когато е уместно - конфискуване на активите на санкционирани лица и използването им за възстановяване на Украйна. В общата декларация от Г-7 уверяват още, че ще преследват военните престъпления, извършени от Русия, включително атаките срещу гражданска инфраструктура и цивилни лица.
По време на своите разговори лидерите са дискутирали нови санкиции, които да увеличат разходите, които прави Русия, за да води война, както и "за тези, които подкрепят нейните усилия да води война". "Ще държим Русия далеч от нашите технологии, индустриално оборудване и услугити, които подкрепят нейната военна машина", е записано още в изявлението.
От него става ясно, че Г-7 ще наложи санкции относно търговията с диаманти от Русия, както и метали, срещу които досега нямаше ограничения. Организацията обаче не наложи пълна забрана върху търговията с руски стоки.
По време на кратък брифинг британският премиер Риши Сунак обяви, че Великобритания забранява вноса на руски диаманти, никел, мед и алуминий, както и че ще санкционира кражбата и препродажбата на украинско зърно от страна на Русия, посочва CNBC.
В дискусията председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, която също участва в срещата, отчете, че страните от ЕС вече са забранили 60% от руския внос (на стойност 90 млрд. евро годишно) и 55% от износа (50 млрд. евро годишно).
По този начин Брюксел ограничава достъпа на Москва до нужните ѝ стоки и услуги и ограничава приходите, които да използва за финансиране на войната, пишат от пресцентъра на ЕК. Общността подкрепя предложената от Киев формула за мир в Украйна.
Темата за Китай също е в дневния ред на организацията. "Нашите политики към Китай трябва да се променят, защото Китай се промени", коментира председателят на ЕК по време на срещата. Тя отчете задълбочените отношения между Пекин и Москва, но допълни, че Западът трябва да поддържа каналите на комуникация с Китай по различни теми - климатични промени, ядрена безопасност, пандемични въпроси и финансова стабилност.
Фон дер Лайен е категорична, че Западът трябва да направи своите индустрии по-конкурентни и утойчиви и да намали зависимостта си от Китай, но и да бъдат запазени търговските отношения с Китай.
Объркващи сигнали
Сигналите около заседанието на лидерите са доста противоречиви. Като се започне от това дали украинският президент Володимир Зеленски ще присъства лично на срещата, или не. Секретарят на Съвета за сигурност и отбрана на Украйна Олексий Данилов коментира по-рано днес (19 май), че личното присъствие на държавния глава в Хирошима е необходимо, защото ще бъдат обсъждани много важни въпроси.
Малко по-късно Съветът за сигурност обаче опроверга думите му и посочи, че Зеленски ще участва онлайн в срещата.
Световни медии също посочват, позовавайки се на свои високопоставени източници, че след визитата си в Саудитска Арабия украинският президент ще се отправи към Япония на борда на американски военен самолет и ще участва в разговорите на Г-7 в последния ден на срещата - в неделя (21 май), макар че организацията обсъди въпроси с войната в Украйна днес, в първия ден от заседанието си.
Една от най-очакваните теми в Хирошима е ще бъде ли създадена на т.нар. "самолетна коалиция". На този етап САЩ са категорични, че няма да доставят самолети на Украйна, но публикация на CNN сочи, че Вашингтон няма да е против други страни да го направят. Разрешението е нужно заради чувствителните технологии, които могат да попаднат в руски ръце. В Европа има няколко държави - например Нидерландия, които вече изразиха готовност да предоставят своите стари F-16 на Киев. Полша вече предостави самолети МиГ 29, които извежда от експлоатация заради пристигането на западни бойни самолети.
Президентът на Европейския съвет Шарл Мишел потвърди малко преди срещата, че ще бъдат дискутирани доставките на самолети за Украйна, но представителят на Белия дом Джон Кърби заяви, че темата няма да бъде в официалния дневен ред, но може да се дискутира в кулоарите.
Официално американският президент Джо Байдън потвърди, че САЩ ще подкрепят обучението на украински пилоти, но това ще става на територията на други държави. Преди няколко дни Зеленски и британският премиер Риши Сунак договориха обучението на пилоти във Великобритания.