Унгарският министър-председател Виктор Орбан сравни проекта на ЕС за европейско обединение с плановете на Адолф Хитлер за световно господство. Още от края на Римската империя се полагат усилия за възстановяване на империята на нейна територия, заяви десният популист в западния унгарски град Веспрем.
„Византия, Карл Велики, (германският император) Ото, Наполеон и Хитлер - всички те са мечтали, всеки на различна основа, за европейско единство“. Днешният ден не е по-различен, добави Орбан, цитиран от DPA.
„Независимото национално съществуване и идеята за империя присъстват едновременно. Националната култура и европейските ценности. Суверенитетът и - както се изразяват в Брюксел - "все по-тесният съюз".
Последният термин – „все по-тесен съюз", който трябва да бъде създаден - се съдържа в преамбюла на Основния договор на ЕС от Лисабон, който се прилага за всички държави членки.
Унгария се присъедини към ЕС през 2004 г. Орбан, който от 2010 г. насам управлява страната си по повече или по-малко авторитарен начин, многократно се бори срещу задълженията, произтичащи от членството в ЕС, например в областта на политиката за предоставяне на убежище или на правовата държава. В същото време централноевропейската държава е бенефициент на значителна помощ от ЕС. Част от тези средства понастоящем са замразени, тъй като ЕС счита, че законното им използване без корупция е застрашено на фона на съдебната система, която в някои случаи вече не е независима.
В качеството си на популист Орбан многократно се обявява срещу „брюкселските бюрократи", сравнявайки ЕС с бившия комунистически Съветски съюз. Коментирайки последния гаф на ръководителя на правителството, лидерът на унгарската опозиция Ференц Дюрчани заяви: „Този човек е болен". Споменаването на Хитлер заедно с европейската идея е „болна, отвратителна мисъл", написа Дюрчани на страницата си във Facebook.
Междувременно посланикът на Полша в Унгария се нахвърли върху новия началник на армията на страната заради коментари в защита на призива на министър-председателя Виктор Орбан за мирни преговори за Украйна, в които той заяви, че Втората световна война е можела да бъде спряна с преговори.
Полският пратеник Себастиан Кечек нарече коментарите на унгарския генерал-лейтенант Габор Боронди „неприемливо изопачаване на историята" в момент, в който тлеещото напрежение между някогашните съюзници от Европейския съюз във връзка с руската инвазия в Украйна излезе отново наяве.