fallback

NYT: Путин не може да спечели, не може да загуби и не може да спре войната в Украйна

Руският президент няма План Б за Украйна и разчита на умората от войната, пише анализаторът Томас Фридман

16:46 | 11.05.23 г. 12

Руският президент Владимир Путин никога не е имал План Б за войната в Украйна и това го поставя в позиция, в която нито може да спечели, нито да загуби, нито да спре, пише в коментар за New York Times колумнистът Томас Фридман.

Според него руският президент е очаквал бърз край на своята "специална военна операция" - в рамките на седмица да превземе Киев, да назначи "марионетен" президент, да "сложи в джоба си Украйна" и да сложи точка на всякаква експанзия на ЕС, НАТО или западната култура към Русия. След това е планирал да заплаши цяла Европа.

След 15 месеца война руските военни очевидно не могат да продължат напред и да превземат Украйна. В същото време обаче руският президент не може и да си позволи да спре след всички загуби - на човешки животи и средства, в Украйна.

Заради липсата на План Б Путин започна обстрел на гражданската инфраструктура и се надява на война на изтощение, която да накара Киев и Запада да се откажат и да му предоставят част от рускоезичната Източна Украйна, което ще бъде голямата победа за руското общество. "Това е една една от най-болезнените, най-безсмислените войни в съвремието - лидер, който унищожава гражданската инфраструктура на друга държава, за да прикрие факта, че е голям глупак", пише Фридман.

Колумнистът анализира и речта на руския президент по повод Деня на победата на 9 май. "Той твърди, че инвазията е провокирана от западни "глобалисти и елити", които, "говорейки за своята изключителност, разделят обществото, провокират кървави конфликти и катаклизми, сеят омраза, русофобия, агресивен национализъм и разрушават традиционните семейни ценности", пише Фридман. За него това е начин Путин да оправдае войната, която започна, смятайки, че Украйна е част от Русия.

Но защо руският президент се нуждае от тези обяснения? "Един от уроците, които научих като международен редактор от държави с автократични режими е, че независимо колко силно контролираш обществото, колко брутален е диктаторът, хората говорят", категоричен е колумнистът.

Това го знае отлично и Путин, както и че дори и да спечели някой километър нова територия и да запази Крим, хората ще започнат да пресмятат и да говорят. Фридман посочва, че според изчисленията на украинските власти във войната досега са загинали почти 200 хил. руски военни, а в доклад на Белия дом тази цифра е занижена - до 100 хил. Но дори и това е голям брой загинали, дори и за държава като Русия. "Путин се притеснява, че хората говорят за това и затова криминализира всякакви форми на дисидентство", допълва още анализаторът.

Руският президент има още основания за притеснения, отбелязва Фридман, като се позовава на коментар на историка Леон Арън за The Washington Post, публикуван малко след посещението на Путин в окупирания Мариупол през март. Исторически погледнато, след всички военни конфликти, в които участва страната, е ясно едно - руснаците са склонни да простят много неща на своите лидери, но не и загуба на военното поле.

Арън също споделя мнението, че Владимир Путин нито може да спечели, нито да се откаже от войната. "Единственото, което му остава, е да продължава докато Украйна бъде обезкървена и/или докато на Запад не се уморят от Украйна", посочва още историкът, чиято тясна специализация е Русия.

Друга опция е на явна конфронтация със Запада, заплаха с ядрено оръжие, докато не получи уверение за неутрално бъдеще на Украйна, но запазвайки и Донбас и Крим.

"Плашещото е, че Путин знае, че План А се провали. И сега ще опита да измисли План Б, който да оправдае ужасните загуби, които направи в името на страната, където всички говорят и където победените лидери не се оттеглят мирно", завършва Томас Фридман.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:46 | 11.05.23 г.
fallback
Още от Политика виж още