Държави от Централна Азия като Узбекистан и Казахстан са най-вероятните първи цели на радикално ново предложение на Европейския съюз (ЕС) да се спре нарушаването на санкциите срещу Русия, като се изнасят високотехнологични компоненти с възможна двойна употреба за продължаване на войната.
ЕС в момента работи по единадесети пакет от санкции срещу Русия, за да се опита да изтощи военната машина на президента Владимир Путин. В пакета са включени контрамерки срещу страни, които помагат на Москва да избегне търговското ембарго на Брюксел, пише Politico.
Китай и Турция са страните, за които най-често се твърди, че хвърлят спасителни пояси на руската икономика. Дипломати от ЕС казват обаче, че Анкара и Пекин не са техните непосредствени цели и че мерките срещу такива значими геостратегически търговски партньори рискуват да имат обратен ефект.
Според трима дипломати от ЕС надеждата е, че предстоящите предложения на ЕС за заобикаляне на санкциите ще принудят централноазиатските страни да се съобразяват с наложените от Запада мерки.
Пълният пакет нови предложения за санкции може да бъде представен още във вторник, когато председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посети Киев, за да отбележи Деня на Европа. Новите мерки се насочват към „лица и образувания, които заобикалят ограничителните мерки на Съюза чрез дейности, чиято цел или резултат е осуетяване на забраните в тези мерки. Това се отнася например за дружества, установени в трети държави, които получават стоки, предмет на ограничения, от дружества, установени в Съюза, и които след това се доставят в Русия директно или чрез посредници“, пише Politico, като се позовава на документа, с който разполага.
Показателно е, че в двете приложения към предложението не са посочени конкретни държави или продукти. Държавите от ЕС ще вземат допълнително решение за кои страни да се приложат тези допълнителни мерки.
В допълнение в новия пакет от санкции се включват имената на още 71 физически и 31 юридически лица.
Пратеникът на ЕС по санкциите Дейвид О’Съливан пътува до Турция, Узбекистан и Казахстан през последните седмици в опит да прецени мащаба на заобикалянето на мерките.
Посланиците на ЕС ще обсъждат новите мерки на заседанието си в сряда. Дипломатите от ЕС не очакват сделка по новия пакет до следващата седмица или дори седмицата след това. Казахското и узбекското посолства в ЕС не са отговорили на въпроси, които медията им е изпратила.
Няколко страни от ЕС се опасяват, че Брюксел рискува да отвори кутията на Пандора с предложението. Чрез установяването на принципа, че страните, които нарушават санкциите на ЕС, съзнателно или не, могат да бъдат на свой ред санкционирани, отваря възможността други страни като Турция или Китай да бъдат следващите на огневата линия.
САЩ настояват Брюксел да заеме по-яростна позиция спрямо Китай, но ЕС не е склонен да отблъсне още повече Пекин заради икономическата обвързаност. Конфронтацията с Турция също се разглежда като основен политически риск предвид нестабилността на турската политика с наближаването на изборите за президент в страната и влиянието на Анкара по въпроси като миграцията - Турция отдавна действа като буфер за мигрантите от региона и ЕС.
Докато Комисията смята, че заплахата от наказание ще е достатъчна централноазиатските страни да променят поведението си, според дипломат Европа „трябва да е сигурна, че е готова да изпълни заплахата“. Друг дипломат коментира, че Брюксел трябва да намери баланс между мерките срещу заобикалянето на санкциите и поддържането на икономически връзки с ключови търговски партньори като Турция или Китай.
В понеделник Пекин се обяви категорично против отделна мярка на ЕС в 11-ия пакет от санкции, която е насочена срещу седем китайски компании, заподозрени в изпращане на забранени стоки в Русия директно или чрез посредници. Това директно насочване към седемте компании се различава от предложената по-широка мярка за изготвяне на конкретни списъци с продукти, които не трябва да се продават от Европа на компании в съседни на Русия държави, която все още не е одобрена.
Говорителят на външното министерство на Китай Уан Вънбин предупреди ЕС да не прокарва идеята. „Призоваваме ЕС да не тръгва по този грешен път, в противен случай Китай ще предприеме твърди действия, за да защити неговите легитимни и законни интереси“, казва той.
Комисията е убедена, че пакетът дава на страните от ЕС достатъчно свобода, за да натиснат спирачките, ако предложената мярка се смята за твърде чувствителна от политическа гледна точка. Съгласно предложението всяко решение за добавяне на продукт или държава в наказателния списък трябва да бъде одобрено от всички 27 членки на ЕС.