От месеци Украйна не крие подготвката си за контраофанзива и руските военни имаха достатъчно време да се подготвят за отговор и защита за позициите си. Но ще успеят ли руснаците да реагират на настъплението, анализират от Института за изучаване на войната (ISW) в своята публикация за 438-я ден от началото на войната.
Според наблюдателите управленската верига на операцията в Украйна се къса, а позициите на главнокомандващия Валерий Герасимов стават все по-слаби. Доказателство за това са последното развитие около Бахмут и шантажа на ръководителя на ЧВК "Вагнер", за който му помогна и чеченският лидер Рамзан Кадиров.
През миналата седмица Пригожин съобщи, че след 9 май се изтегля от Бахмут, заради големите загуби в личния състав и липсата на достатъчно артилерийски снаряди, въпреки че украинците не потвърждават за намаляване на обстрелите в този период от време. На 7 май Пригожин съобщи, че е получил официално уверение от Министерството на отбраната, че доставките на въоръжение ще бъдат увеличени. Думите му не могат да бъдат потвърдени официално, защото не показа писмото, което твърдеше, че е получил, пише още ISW.
Но ако е факт, то вероятно и изявленията на Кадиров са помогнали за това решение на Министерството на отбраната. Чеченският лидер той поиска в обръщение до руския президент Владимир Путин позволение да премести своя "Ахмат" от "други части на фронта" в Бахмут. Според наблюдения на експерти чеченските сили са в Запорожието, където се очаква да бъде насочена контраофанзивата на украинските военни. Отслабването на този фронт едва ли е желано от Москва точно в този момент. Освен това Кадиров прескочи цялата командна верига, обръщайки се директно към руския президент.
Създалата се ситуация показва само, че Герасимов няма контрол над всички руски части, които са в Украйна и на Министерството на отбраната се налага да преговаря с Кадиров и Пригожин като с равни, а не им заповядва като на подчинени. Отслабената командна верига само повдига въпросите как руските военни ще успеят да реагират при започване на настъплението. Вероятността Путин да направи промени в командването на операцията не е голяма, за да не бъде сринат съвсем авторитетът на Министерството на отбраната, допълват още от ISW.
В Украйна има 300 хил. руски военни, твърди министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников пред The Washington Post. Той коментира още, че в Киев се притесняват от свърхочаквания за контраофанзивата и една от причините за неговите опасения са именно големият брой руски военни в страната.
Русия започна евакуация на юг
Руските части започнаха да евакуират цивилно население с руски паспорти от южните части - основно в Запорожката област, Бердянск и по крайбрежието на Азовско море, сочат данните на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Има данни за затворени полицейски участъци в различни населени места и не се извършват доставки, включително и на горива по бензиностанциите. Подобна тактика руснаците приложиха през есента, когато се изтеглиха от Херсон.
Кметът на окупирания град Мелитопол Иван Федоров коментира обаче, че в Запорожка област се наблюдава евакуацията на цивилни, но военните се увеличават.
Русия официално потвърди, че е евакуирала повече от 1600 души, от които 660 са деца, от Запорожка област. Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин заради депортацията на украински деца в Русия. По данни на Киев на територията на Русия се намират поне 20 хил. украински деца.
Битка за руини
Бахмут се превърна в политическа, а не в стратегическа цел - в началото на май Пригожин разказа, че целта на "Вагнер", когато се включи активно в операцията през октомври 2022 година, е била да изтощи украинските сили, а не да превземе града, отхвърляйки твърденията на министъра на отбраната Сергий Шойгу, че градът е ключов и ще отвори фронта в Донбас.
Самите украински военни твърядт същото - в Бахмут се води битка на изтощение. Данни на западни разузнавания показват, че загубите в жива сила в района са 1:8 в полза на украинците. Отделно Пригожин призна преди дни, че тази битка вероятно ще сложи край на неговата частна армия, която обаче "ще влезе в историята". Пред руски военен наблюдател ръководителят на ЧВК "Вагнер" коментира, че на ден губи по около 90 от своите военни.
Командващият украинските части в региона ген. Олександър Сийрски коментира в Telegram, че натискът на руските военни в Бахмут се засилва през последните дни - появяват се по-модерни оръжия и войските се прегрупират. "Руснаците все още се надяват да превземат града преди 9 май. Нашата задача е да предотвратим това", написа още той.
Бахмут реално е в руини и боевете, започнали още прези миналото лято, са разрушили почти изцяло града. Руските части контролират 95% от територията на града, но изпитват затруднения да овладеят фланговете и да прекъсванат на линиите за доставка на украинските военни.
Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) пише в сводката си за изминалия ден, че в направлението Бахмут и Маринка са отблъснати 55 атаки. Във фокуса на руските сили остава още Лиман и Авдиевка.
Москва тества границите на украинското ПВО
В последните дни Русия подлага на масирани нощни атаки с дронове столицата Киев и Одеса, а тази нощ са извършени и 16 ракетни удари по Харков, Херсон и Миколаев. През миналата нощ са свалени 35 дрона Shahed, съобщават още от ВСУ. През 438-я ден от пълномащабната война са регистрирани 61 въздушни удара и 52 обстрела от реактивни системи над територията на Украйна. Повечето попадения са в обекти от гражданската инфраструктура и има убити и ранени цивилни граждани.
Осем далекобойни ракети Х-22 са изстреляни към Одеса от окупирания Крим, като част от тях не са стигнали до целите си, пише още ВСУ. Няма съобщения за жертви от нощния обстрел над града.
Руските военни тестват и опитват да изтощят системата за противовъздушна отбрана на Украйна, коментира говорителят на оперативно командване "Юг" Наталия Хюменук, цитирана от CNN.
Междувременно американските военни потвърдиха информацията за свалената хиперзвукова руска ракета "Кинжал" от системата за ПВО Patriot, предоставена на украинската армия. Това се случи в нощта на 4 май, но украинските ВВС потвърдиха за свалянето няколко дни по-късно. Основната причина беше, че военните не искаха все още да разкриват с какво разполагат.
Източници на CNN твърдят, че украинските оператори на системата са обучени в щата Оклахома и няма американски военни в Украйна, които да помагат за управлението на Patriot-ите. Според официални източници Киев разполага с поне четири от тези системи.
Владимир Путин беше категоричен, че руските хиперзвукови ракети са недосегаеми за всяка система за ПВО в света, отбелязва още CNN. Производството им обаче винаги е било предизвикателство за Москва, а сега, на фона на санкциите - проблемите стават още по-сериозни.