Депутатите избраха от трети опит председател на 49-ото Народно събрание (НС). Това е номинираният от ГЕРБ-СДС Росен Желязков.
Росен Желязков беше избран със 136 гласа „за“, 0 гласа „против" и 94 гласа - въздържал се.
Желязков очаквано получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и „Има такъв народ“. От БСП, ДПС и "Възраждане" се въздържаха.
Другата номинация за председател на парламента бе издигната от „Възраждане“ – Петър Петров. Тя бе отхвърлена с 36 гласа "за", 59 бяха „против" и 139 се въздържаха.
До избора се стигна, след като преди великденските празници новоизбраният парламент се събра на първо заседание, но депутатите не успяха да си изберат председател. При първата процедура никой от кандидатите – Росен Желязков от ГЕРБ-СДС и Петър Петров от „Възраждане“, не получи необходимия брой гласове, за да застане на поста. Затова първото заседание беше прекъснато и на следващия ден подновено, но само за минути. Така изборът на председател на парламента остана за след Великден.
Вчера, след няколкодневни разговори, първите две политически сили се разбраха за обща законодателна програма на парламента, както и за председател на Народното събрание да бъде избран Росен Желязков. Ако законодателният орган работи повече от три месеца, ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) са се договорили изборът на председател на НС и на правната комисия да е на ротационен принцип между двете най-големи политически сили.
"Ако Народното събрание заработи успешно, след три месеца ще има възможност за ротация на председателя на парламента, така че заедно с председателя на Комисията по правни въпроси да може да работят в синхрон и да се приемат най-важните законопроекти", посочи Николай Денков (ПП-ДБ) във вторник.
Приоритетните законопроекти в изработената от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ програма на НС са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост, Шенген, еврозоната и правосъдната реформа.
БСП не подкрепи кандидатурата на Росен Желязков от принципни съображения, обяви от парламентарната трибуна лидерът на БСП Корнелия Нинова. Според нея споразумението за ротационно председателство е противоконституционно.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев аргументира "джентълменското споразумение" между двете коалиции за ротация на парламентарното председателство с необходимостта от ясна законодателна програма. По думите на Василев е важно тези закони да бъдат приети, дори без да се излъчи правителство, защото ще помогнат на България да се придвижи напред и в икономически, и в политически план. „Най-важното за нас е тези закони да бъдат приети. Другото, което сме обещали на нашите избиратели, е, че имаме решение на нашите ръководства, че няма да подкрепим правителство с мандат или участие на ГЕРБ", каза Асен Василев.
От "Има такъв народ" подкрепиха кандидатурата на Росен Желязков, защото „така изисква парламентарната етика“. Според Тошко Йорданов ротационното председателство е противоконституционно.
От ДПС също поставиха под въпрос доколко конституционно е ротационното председателство и обявиха, че са в опозиция.
Депутатите избраха и заместник-председатели на Народното събрание - по един от всяка парламентарна група - Росица Кирова (ГЕРБ-СДС), Никола Минчев (ПП-ДБ), Цончо Ганев (Възраждане), Филиз Хюсменова (ДПС), Кристиан Вигенин (БСП) и Андрей Чорбанов (ИТН).