fallback

Макрон: Европа се нуждае от стратегическа автономия

Европа се стреми да постигне баланс, като изгражда отношения с Китай в търговията и инвестициите, като същевременно изисква зачитане на правата на човека

10:47 | 10.04.23 г. 8
Автор - снимка
Редактор

Френският президент Еманюел Макрон призова Европа да развие по-стратегическа автономия като начин да избегне риска европейските държави да се превърнат във „васали“ в случай на световна криза, например конфронтация между САЩ и Китай, съобщава Bloomberg.

„Стратегическата автономия трябва да бъде битката на Европа“, казва Макрон за бизнес ежедневника Les Echos по време на визитата си в Китай. „Не искаме да зависим от други за критично важно теми“, казва Макрон в интервюто, публикувано в неделя, цитирайки въпроси като енергетика, отбрана, социални медии и изкуствен интелект. Подобни коментари бяха публикувани и от Politico.

Макрон предупреждава срещу това, което нарича „екстратериториалност“ на щатския долар, което може да принуди европейските компании да се откажат от бизнеса с трети страни или да рискуват нарушения на санкции.

„Ако напрежението между двете суперсили се нажежи... няма да имаме време и ресурси да финансираме нашата стратегическа автономия и ще станем васали“, казва Макрон пред Politico.

По време на посещението на Макрон в Китай, пътувайки с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, той се опита да очертае разлика в отношенията спрямо по-твърдия подход на САЩ към Пекин. Европа се стреми да постигне баланс, като изгражда отношения с Китай в търговията и инвестициите, като същевременно изисква зачитане на правата на човека и териториалния суверенитет на Украйна, наред с друго.

Интервютата са били проведени, преди Китай да проведе военни учения около Тайван в събота в отговор на визитата в САЩ миналата седмица на тайванския президент Цай Инг-Вен. Китай заяви, че един ден ще върне Тайван под контрола си, ако е нужно – със сила. Демократичната прогресивна партия на Цай твърди, че Тайван е независима държава.

„Въпросът, на който европейците трябва да си отговорят, е дали е от наш интерес да ускорим [криза] около Тайван? Не“, казва Макрон за Politico. „Най-лошото нещо би било да мислим, че ние, европейците, трябва да се превърнем в последователи на тази тема и да вземем пример от дневния ред на САЩ и прекомерната реакция на Китай“, допълни той.

Тайванският външен министър Джоузеф Ву каза пред Bloomberg News в интервю в понеделник, че е запознат с коментарите на Макрон, но иска да научи повече за срещата му с китайския президент Си Дзинпин, преди да коментира въпроса.

„Френското правителство говори много в подкрепа на мира и стабилността в Тайванския пролив“, каза Ву, добавяйки, че Франция също провежда операции по свобода на корабоплаването в близките води.

„Всички тези видове действия всъщност се подкрепят от Тайван или се оценяват от Тайван“, каза той и допълни: „И ние се надяваме, че този вид подкрепа за Тайван ще продължи“.

Ву добавя, че Сенатът и Националното събрание на Франция също са показали подкрепа и някои законодатели идват в Тайван „много скоро“. Правителството на Тайван ще говори с тях, за да види „от какъв вид допълнителна подкрепа ще се нуждаем от Франция“, каза Ву.

Politico добавя редакционен коментар в долната част на статията си, казвайки, че френското правителство е настояло да провери цитатите на Макрон и в процеса е изтрило някои от по-откровените му коментари за Тайван.

„Всички цитати в тази статия всъщност бяха казани от президента, но някои части от интервюто, в което президентът говори още по-откровено за Тайван и стратегическата автономия на Европа, бяха изрязани от Елисейския дворец“, казва Politico.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:49 | 10.04.23 г.
fallback
Още от Политика виж още