IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия след Путин може да е като Сърбия след Милошевич

Завоят ѝ към нормална демокрация вероятно ще бъде препятстван от наслоения национализъм

09:20 | 08.04.23 г. 33
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Войната в Украйна е колкото милитаристична, толкова психологическа и политическа, както демонстрира Володимир Зеленски, когато прогнозира, че „хищниците“ в управляващите кръгове на Русия един ден ще убият Владимир Путин, пише редакторът за Европа на Financial Times Тони Барбър.

Разбира се, украинският президент няма да пролее сълзи, ако Путин го застигне съдбата на Юлий Цезар, заклеймен като диктатор и намушкан от членове на римския сенат. Зеленски обаче не привежда никакви доказателства в подкрепа на прогнозата си и основната му цел да я направи изглежда е била да насърчи военните усилия на Украйна, като посее повече семена на подозрение в параноичната почва на кремълската властова политика.

Въпреки това западните правителства и специалистите по Русия обмислят кой евентуално може да замени Путин, както и политиката, която може да следва един нов режим. Путин потвърди, че президентските избори в Русия ще се проведат догодина, състезание, в което - ако се кандидатира - победата му е сигурна. След още един шестгодишен мандат управлението му ще достигне 30 години, повече от това на Йосиф Сталин в периода 1924-1953 г.

Все пак Путин навърши 70 години през октомври. Колкото по-дълго остава на поста, толкова по-голям става въпросът за наследяването. За да разберете как може да изглежда Русия след Путин, помислете за Сърбия след управлението на силовия лидер Слободан Милошевич. Той падна от власт през 2000 г. след разпалването на войни в бивша Югославия, както Путин направи в бивши съветски републики като Грузия и Украйна.

Сходни болки измъчваха Милошевич и Путин: разпадането на многонационална държава, в която една националност - сърбите в Югославия и руснаците в СССР - имаха надмощие; статутът на етническите сръбски и руските малцинства в новите независими държави; и решимостта да се контролира конкретно една територия – Косово в случая на Сърбия и Крим за Русия – която въплъщава националната идентичност и историческата гордост.

Милошевич почина през 2006 г. по време на съдебен процес за предполагаеми военни престъпления. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин през март във връзка с принудително извеждане на деца от Украйна.

Сърбия след Милошевич вече не беше войнолюбива, хипернационалистическа държава. Но тя се превърна в демокрация с недостатъци и остана в противоречие със Запада, особено по отношение на Косово и външната политика, която включва топли отношения с Русия и Китай. Общественият живот при Александър Вучич, който от 2014 г. заема поста първо на министър-председател, а сега на президент, е белязан от концентрация на власт, покровителство и медийно влияние в неговата Сръбска прогресивна партия.

Подобни условия могат да възникнат в Русия след Путин. Никой бъдещ лидер на Кремъл изглежда няма да се откаже от претенциите на Москва към Крим, какъвто и да е резултатът от войната в Украйна. Като много по-голяма сила от Сърбия Русия със сигурност няма да приспособи външната си политика според Запада. Управляващата група ще си гарантира националните избори винаги да я държат на власт, дори ако гласуването стане по-малко оркестриран ритуал, отколкото при Путин, и повече внимателно управлявано състезание, както при неговия предшественик Борис Елцин.

Както и в Сърбия, завоят към либерална демокрация в западен стил в Русия не е вероятен в близко бъдеще. Единственият премиер на Сърбия след Милошевич, който прегърна тези ценности, беше Зоран Джинджич. Той беше убит през 2003 г. Рядък виден политик, който като цяло ги подкрепяше в Русия на Путин, беше Борис Немцов. Той беше застрелян близо до Кремъл през 2015 г.

Всъщност една от характеристиките на сръбската политика след Милошевич е съществуването на ултранационалистическа опозиция. Това държи управляващия елит нащрек, правейки официалното признаване на независимостта на Косово почти немислимо – дори ако Вучич се почувства склонен да тръгне по този път, което е съмнително. Вучич започва политическата си кариера под крилото на Воислав Шешел, краен националист, защитник на великосръбската държава, осъден от международен съд през 2018 г. за военни престъпления.

По същия начин има ултранационалистическа тенденция в руската политика, някога твърде непокорна за вкуса на Путин, но сега с по-силен глас заради войната в Украйна. Доколкото елементи от влиятелните военни кръгове и тези на службите за сигурност ѝ симпатизират, тя изглежда със сигурност ще играе някаква роля в определянето на тона на бъдещата руска политика.

Можем само да гадаем кой ще наследи Путин. Ако се съди по опита на Сърбия обаче, дори краят на авторитаризма на Путин и войната му в Украйна няма да донесат нито истинска демокрация на Русия, нито гладки отношения със Запада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:20 | 08.04.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

13
rate up comment 27 rate down comment 34
zelka007
преди 1 година
До: OPASEN666 ... засега следващият хегемон се отлага , щото освен китаско пиле по съчуански не може да предложи нищо друго на света , евентуално *** за тиквата , щото той не може да си позволи друго качество с рублите ... кой ще учи те първа ейроглифи и да си бие главата в паважа на тайният град ?! светът е друг и доста различен ... дали да не прочетете някоя китайска модерна книга преди да си дращите феодалните размишления ?! има достатъчно и на български вече ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 27 rate down comment 34
zelka007
преди 1 година
До: pinoccio... лексиката на yшанката си му е наред , обяснява с една дума типът мъжки характер на зануленият детеубиец , не се показва от бункера да види слънце и след всяко ядене му правят клuзма за здраве ... пък изрожденците се храните с изкараното и хълцукате щастливо ... нали щеше да коментираш само инвеститорски теми , за кво се упражняваш под рассийски ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 30 rate down comment 32
Импeраторът
преди 1 година
Айде малко по-ведро копейници, борци срещу европейската цивилизация :-) РФ съвсем скоро ще приключи с войната в Украйна и ще ви освободи от лошия запад ... още малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 23 rate down comment 31
Tikva007
преди 1 година
До: OPASEN666: *Е, тогава какво обще се търси в "статията"???* - Хонорар за Тони Барбър, заплата за Петър Нейков и миг на радост за една скъсана ушшанка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 29 rate down comment 33
OPASEN666
преди 1 година
Тотална некомпетентност, което води до извода, че това е платена от някого пропагандна статия :-) Никаква визия за Гео-политиката, която в момента се тресе от разместване на пластовете и отиващия си Световен хегемон в момента. А това, че следващия Световен хегемон е пръв приятел с Рус.ия, приятно се пропуска... Е, тогава какво обще се търси в "статията"???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 33 rate down comment 37
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva007: Събитията около Украйна и Русия са заредени с такъв потенциал, че с години и поколения наред може да обсъждат причините за този феноменален, необясним с нормални аргументи период на загуба на разсъдък у колективния Запад. И ако американците и англичаните имат сериозни причини, които оправдават рисковете, то никой не може да даде разумно обяснение, базирано на прагматизъм, за суицидното поведение на Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 29 rate down comment 30
Tikva007
преди 1 година
До: Tikva007: Разликата между Русия и Сърбия, фигуративно може да се опише така: ако в Сърбия, след Милошевич дойде прототип на Немцов или Навални в лицето на Джинджич, то в Русия след Путин много вероятно да дойде прототип на Милошевич, но с 2000 инсталирани ядрени бойни заряда в ръцете. Не случайно в дискусиите вътре в Русия най-често по тази тема се правят аналогии с 1-вата световна война и болшевишкия преврат, който създаде непредвидим и враждебен на Запада монстър за 100 години напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 31 rate down comment 30
Tikva007
преди 1 година
Трябва да си хванат с капан на дърво в централна Африка и после образован в дъблински цирк, за да напишеш такава статия. Да сравняваш Русия със Сърбия е знак за интелектуална патология. Вече писах, че тези, които набират скорост и политически ресурс в момента в Русия и се готвят за времето след Путин, ако дойдат на власт, ще докарат дискусии за оцеляването на човечеството. В Русия в момента 90% от неодобрението срещу Путин се генерира от нерешителните и непоследователни действия срещу Запада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 26 rate down comment 33
pinoccio
преди 1 година
До: Скъсана_УшанкаТи с порното ли прекаляваш, та лексиката ти е взела такъв уклон?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 36 rate down comment 39
Damian12
преди 1 година
По зле ще е, защото никой инвеститор няма вложи и един долар в тази клоака в следващите десетилетия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още