IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия след Путин може да е като Сърбия след Милошевич

Завоят ѝ към нормална демокрация вероятно ще бъде препятстван от наслоения национализъм

09:20 | 08.04.23 г. 33
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Войната в Украйна е колкото милитаристична, толкова психологическа и политическа, както демонстрира Володимир Зеленски, когато прогнозира, че „хищниците“ в управляващите кръгове на Русия един ден ще убият Владимир Путин, пише редакторът за Европа на Financial Times Тони Барбър.

Разбира се, украинският президент няма да пролее сълзи, ако Путин го застигне съдбата на Юлий Цезар, заклеймен като диктатор и намушкан от членове на римския сенат. Зеленски обаче не привежда никакви доказателства в подкрепа на прогнозата си и основната му цел да я направи изглежда е била да насърчи военните усилия на Украйна, като посее повече семена на подозрение в параноичната почва на кремълската властова политика.

Въпреки това западните правителства и специалистите по Русия обмислят кой евентуално може да замени Путин, както и политиката, която може да следва един нов режим. Путин потвърди, че президентските избори в Русия ще се проведат догодина, състезание, в което - ако се кандидатира - победата му е сигурна. След още един шестгодишен мандат управлението му ще достигне 30 години, повече от това на Йосиф Сталин в периода 1924-1953 г.

Все пак Путин навърши 70 години през октомври. Колкото по-дълго остава на поста, толкова по-голям става въпросът за наследяването. За да разберете как може да изглежда Русия след Путин, помислете за Сърбия след управлението на силовия лидер Слободан Милошевич. Той падна от власт през 2000 г. след разпалването на войни в бивша Югославия, както Путин направи в бивши съветски републики като Грузия и Украйна.

Сходни болки измъчваха Милошевич и Путин: разпадането на многонационална държава, в която една националност - сърбите в Югославия и руснаците в СССР - имаха надмощие; статутът на етническите сръбски и руските малцинства в новите независими държави; и решимостта да се контролира конкретно една територия – Косово в случая на Сърбия и Крим за Русия – която въплъщава националната идентичност и историческата гордост.

Милошевич почина през 2006 г. по време на съдебен процес за предполагаеми военни престъпления. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Путин през март във връзка с принудително извеждане на деца от Украйна.

Сърбия след Милошевич вече не беше войнолюбива, хипернационалистическа държава. Но тя се превърна в демокрация с недостатъци и остана в противоречие със Запада, особено по отношение на Косово и външната политика, която включва топли отношения с Русия и Китай. Общественият живот при Александър Вучич, който от 2014 г. заема поста първо на министър-председател, а сега на президент, е белязан от концентрация на власт, покровителство и медийно влияние в неговата Сръбска прогресивна партия.

Подобни условия могат да възникнат в Русия след Путин. Никой бъдещ лидер на Кремъл изглежда няма да се откаже от претенциите на Москва към Крим, какъвто и да е резултатът от войната в Украйна. Като много по-голяма сила от Сърбия Русия със сигурност няма да приспособи външната си политика според Запада. Управляващата група ще си гарантира националните избори винаги да я държат на власт, дори ако гласуването стане по-малко оркестриран ритуал, отколкото при Путин, и повече внимателно управлявано състезание, както при неговия предшественик Борис Елцин.

Както и в Сърбия, завоят към либерална демокрация в западен стил в Русия не е вероятен в близко бъдеще. Единственият премиер на Сърбия след Милошевич, който прегърна тези ценности, беше Зоран Джинджич. Той беше убит през 2003 г. Рядък виден политик, който като цяло ги подкрепяше в Русия на Путин, беше Борис Немцов. Той беше застрелян близо до Кремъл през 2015 г.

Всъщност една от характеристиките на сръбската политика след Милошевич е съществуването на ултранационалистическа опозиция. Това държи управляващия елит нащрек, правейки официалното признаване на независимостта на Косово почти немислимо – дори ако Вучич се почувства склонен да тръгне по този път, което е съмнително. Вучич започва политическата си кариера под крилото на Воислав Шешел, краен националист, защитник на великосръбската държава, осъден от международен съд през 2018 г. за военни престъпления.

По същия начин има ултранационалистическа тенденция в руската политика, някога твърде непокорна за вкуса на Путин, но сега с по-силен глас заради войната в Украйна. Доколкото елементи от влиятелните военни кръгове и тези на службите за сигурност ѝ симпатизират, тя изглежда със сигурност ще играе някаква роля в определянето на тона на бъдещата руска политика.

Можем само да гадаем кой ще наследи Путин. Ако се съди по опита на Сърбия обаче, дори краят на авторитаризма на Путин и войната му в Украйна няма да донесат нито истинска демокрация на Русия, нито гладки отношения със Запада.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:20 | 08.04.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

23
rate up comment 16 rate down comment 9
data
преди 1 година
Нооо си първосигнален :) демек губят ти се пътечките : причина-слеедствие :) Ако не беше така щеше да забележиш ,че не коментиран статията , а поста на Ушанката . Ама от тебе толкоз , все пак въпрос на капацитет :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 20 rate down comment 22
neon7
преди 1 година
До: data" Кой има нужда от силна Русия" - WEF World Economic Forum 2030 -''Светът ще e многополюсен"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 23 rate down comment 22
Tikva007
преди 1 година
До: data: А мога и да те изненадам с неочакван отговор на уж реторичния ти въпрос. Неочакван, защото не си мислил върху възможните отговори, а си убеден в един, генериран от пропагандата. Китай има интерес от достатъчно силна Русия, за да може тя да не попадне под влияние на САЩ и съюзниците му, които се готвят за война срещу Китай. Китай има интерес тази власт в Русия, която не се поддаде на шантажа на САЩ да влезе в техния антикитайски лагер и плаща за това в Украйна, да остане прокитайска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 21 rate down comment 22
neon7
преди 1 година
До: zelka007''лексиката на yшанката си му е наред , обяснява с една дума типът мъжки характер на зануленият детеубиец , не се показва от бункера да види слънце и след всяко'' Ама разбира се, че му е наред лексиката ,нали е твой клонинг ! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 20 rate down comment 22
Tikva007
преди 1 година
За теб вече твърдо съм забелязал, че не можеш да задържаш вниманието си върху една тема и да я коментираш по същество. Затова няма да те питам, каква връзка има въпросът ти към темата на статията. Приемаме, че вие с ушшанката си имате нещо за обсъждане на вашето си ниво. А въпросът ти може да бъде продължен, напр.: кой има нужда от силен Китай, или силен ЕС? Франция има ли нужда от силна Великобритания или Полша от силна Германия? И как дефинираш границите на *съвременния* и несъвременния свят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 21
mr. Yoda
преди 1 година
SHIT-YELLOW-PRESS
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 25 rate down comment 5
data
преди 1 година
До: Скъсана_Ушанка_Само на елементарния въпрос : Китай от каква Русия има нужда ? От силна или от слаба ? Никой не ще да отговори :) Или по опростенчески зададен въпроса : Кой има нужда от силна Русия в съвременният свят ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 24 rate down comment 34
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
Копейниците след световната си излагация и у-сиране, сега въртят опашки пред Китай. Само дети чайниците гледат на тях като на обикновени долни алкохолици с природби ресурси, които да придобият много евтино. Дори не проумяват с празните си копейнишки кратуни, че за Китай е изгодно пPaccия да е зле, за да купуват евтино и да правят каквото си искат с нея, каквото и правят в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 24 rate down comment 35
penman
преди 1 година
До: OPASEN666 Охо, още една продажна копейка във форума. Явно е от ордата продажници на Костя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 26 rate down comment 34
zelka007
преди 1 година
До: Tikva007... кви 2000 бойни ядрени глави ве ?! колкото имат 20000 танка толкова са и ядрените бойни глави . я имат 400 я не ... а вероятно и 200 да са ... това иска ЕЖЕГОДНА ОСНОВНА ПОДДРЪЖКА на цялата електроника и механика . защо изстрелват носители на ядрени бойни глави по Украйна . възможни отговори : А/не знам(най-вероятен) ; Б/щото са ларж и имат свръх производство ; В/щото вече нямат толкова много боеспособни ядрени бойни глави и ги харчат , иначе требе да ги бракуват ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още