fallback

„Галъп“: Преливането на гласове отиде протестно и наказателно

Ръстът на групата „не подкрепям никого“ в абсолютни гласове е видим – гласоподавателите са по-млади, но с по-неясен профил, коментират социолозите

14:55 | 03.04.23 г. 1

Преливането на гласове е отишло протестно и наказателно. Това е изводът на социолозите от „Галъп интернешънъл болкан“, изготвили демографски профили на гласоподавателите за парламентарните избори за 49-то Народно събрание от екзит пол, правен за Investor.bg и други медии.

Според тях са възможни различни хипотези по отношение движението на масивите гласове. От „Галъп“ уточняват, че делът на избралите „не подкрепям никого“ участва в калкулациите.

Откъде „Възраждане“ спечели около 100 хиляди нови гласа?

Основният прилив на нови гласове идва от хора, които преди това са гласували за „Продължаваме промяната“ – може би над 30 хиляди души. Останалите идват за сметка на негласували (в това число и тези, които гласуват на тези избори за пръв път), гласували предния път за ГЕРБ или за БСП.

Къде коалиция ПП-ДБ загуби гласове и не достигна механичния си сбор от миналия вот?

Прегледът на резултатите показва, че 20,7% от общия вот вчера е съставен от хора, които на предните избори са гласували за ПП. Това е на практика идентично на електоралния корпус на партията, т.е. привържениците на ПП от предишния вот по-скоро отново са излезли да гласуват. Привържениците на ДБ също – макар и може би малко по-колебливо (6% от вчерашния вот е съставен от такива хора). От друга страна, обаче, в близо 83% от случаите привържениците на ДБ са гласували именно за ПП-ДБ, докато при ПП делът на повторилите вота е малко по-нисък – 76%.

Как ИТН стъпи на бариерата?

Първият прочит показва, че около 70 хиляди от хората на ИТН са такива, които и предния път са гласували за тази партия – това явно е базисната нейна подкрепа. Сред останалите дялове от подкрепата им личат около десетина хиляди, идващи от ПП.

Така, в крайна сметка, се оказва, че тези около 80 хиляди гласа по-малко от механичния сбор на ПП и ДБ се коренят може би в донякъде по-ниското гласуване на ДБ, но пропорционално повече – на ерозия в подкрепата на ПП и пренос на гласове от ПП в посока на други, главно протестно и наказателно звучащи, формации.

Ръстът на „не подкрепям никого“ в абсолютни гласове е видим, отбелязват от  „Галъп“. Както обикновено, това е група с по-неясен профил, но видимо по-млад, а измежду предишните партийни предпочитания отново личи повече ПП, отколкото другата голяма сила ГЕРБ.

Както и на миналите избори, общо 25,2% са взели решението в последните дни или в последния ден. Това са условно около 650 хиляди души. Този тип избор е осезаемо застъпен при партии като „Възраждане“ и ИТН, например, уточняват социолозите.

 Демографски профили

Сред по-младите групи ПП-ДБ е първа сила. И двете основни коалиции обаче с времето започват да придобиват профил, близък по възраст, до общия за вота – с по-добро представяне на ПП-ДБ при младите и на ГЕРБ-СДС – при по-възрастните. При младите, по традиция добре се справя и ДПС. „Възраждане“ пък като че ли черпи енергия в по-голяма степен от средните възрастови групи, БСП – от високите.

При висшистите ПП-ДБ е първа сила. В същото време обаче солиден дял висшисти личат и при формации като "Възраждане". В София коалицията ПП-ДБ отчетливо побеждава ГЕРБ. Реципрочна е картината в селата. Градовете са оспорвани между двете сили.

Таблица 1 – Структура на групи гласоподаватели според вота за листи – сборовете по хоризонтали не дават 100%, защото не са представени всички участници.

Източник: Галъп Интернешънъл Болкан

Таблица 2 – Структура на електоратите на основните листи – сборовете по вертикали дават 100%.

Източник: Галъп Интернешънъл Болкан

Уточнение: Колонка „Общо“ и в двете таблици се разглежда във вертикала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:55 | 03.04.23 г.
fallback
Още от Политика виж още