В продължение на четвърт век след Студената война западните демокрации смееха да вярват, че ерата на глобалната конфронтация е отминала. Част от ресурсите, които някога отиваха за отбрана, бяха пренасочени към училища и болници.
Но инвазията на Русия в Украйна и нарастващата агресивност на Китай сложиха решителен край на този „дивидента на мира“. Наскоро САЩ, Обединеното кралство и Австралия разкриха планове за скъп флот от ядрени подводници в Тихия океан като част от техния съюз Aukus, като Великобритания следва Франция, Германия, Полша, Япония и други в засилването на разходите си за отбрана. Демокрациите се надяват, че като се готвят за война, те всъщност могат да запазят мира, пише Financial Times в редакционен коментар.
Някои държави намират за по-трудно от други да финансират повишените отбранителни разходи. Двугодишното увеличение във Великобритания от 5 млрд. паунда беше само половината от това, което се смята, че министърът на отбраната е искал – въпреки че то бе в допълнение към увеличението с 24 млрд. паунда на разходите до 2024-25 г., обявено от Борис Джонсън като министър-председател през 2020 г. Но Великобритания е една от само седемте членки, които отговарят на „директивата“ на НАТО да изразходват най-малко 2 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана. Неясният ангажимент нивото да се вдигне до 2,5%, ако „обстоятелствата позволяват“, отразява вялата британска икономика.
Други правят повече, макар и понякога от по-ниска база. Германия създаде специален фонд за отбрана на стойност 100 млрд. евро. Френският президент Еманюел Макрон обеща да увеличи разходите за отбрана с 40 процента, или 118 млрд. евро, за периода 2024-30 г. в сравнение с 2019-25 г. Полша планира да достигне ниво от 4 процента от БВП тази година.
Скорошният годишен доклад на НАТО установи, че европейските членки и Канада са увеличили общите си разходи за отбрана през 2022 г. с 2,2 процента в реално изражение, което е осмо поредно реално увеличение. Разходите на САЩ са нараснали по-слабо от инфлацията миналата година, въпреки че се очаква да се ускорят през 2023 г.
Русия, финансираща войната си в Украйна, и Китай са отбелязали значителни увеличения миналата година, според Международния институт за стратегически изследвания.
Както западните правителства осъзнават, технологичната сложност на оръжията прави съвременната война опустошително скъпа. Освен това войната на Русия срещу Украйна показа, че конфликтите през 21-ви век не са само кибератаки, дронове и прецизни бомбардировки от отдалечени командни центрове; танковете, артилерията и сухопътните войски са актуални както винаги. Да бъдеш напълно подготвен за всички заплахи означава да притежаваш целия набор от инструменти и индустриалната база, която да ги поддържа. Така че демокрациите ще трябва да споделят технологии, разузнаване, бреме и доставки в по-голяма степен, отколкото през Студената война.
Aukus е амбициозен опит да се приложат тези принципи на практика, като негови три страни членки се ангажират да си сътрудничат не само за подводници, но и при хиперзвуковите ракети, изкуствения интелект и квантовите изчисления. Австралия и Великобритания ще произведат съвместно нова атакуваща подводница, като австралийските пари ще помогнат за разширяване на корабостроителния капацитет на Обединеното кралство, а съвместната поръчка ще намали разходите.
Два отделни тристранни съюза си сътрудничат за изтребители от следващо поколение. Дори ЕС навлиза на нова територия, като наскоро се споразумя да похарчи 1 млрд. евро за съвместни поръчки на боеприпаси и да използва друг милиард, за да компенсира държавите членки, които доставят патрони на Украйна от своите запаси.
Но предстоят предизвикателни компромиси. По-малките разходи за отбраната като дял от публичните разходи от края на 80-те години насам помогнаха на европейските страни да разширят социалните си системи без големи увеличения на данъчната тежест. Западните правителства сега едва започват да обясняват на населението си последиците от новото въоръжаване.
И рискът от превъоръжаване с цел възпиране е, че противниците го възприемат като провокация. В противопоставянето между двете суперсили по време на Студената война прекият конфликт в крайна сметка беше избегнат. Днешната сложна геополитическа картина ще направи повторението на това постижение много по-трудно.