Като "опасно безотговорна" ядрена реторика окачестви НАТО заявленията на руския президент Владимир Путин за разполагане на тактическо ядрено оръжие в Беларус, пише Ройтерс. Организацията не вижда причини за промяна на политиката за ядреното оръжие и като цяло в световен мащаб коментарите са, че това е част от опитите на Москва да "сплашат" Запада и не се да се стигне до използване на ядрено оръжие.
Заявлението на руския президент Владимир Путин за разполагане на тактическо ядрено въоръжение в Беларус е явно нарушение на Закона за неразпространение на ядреното оръжие, пише в официална позиция на Министерството на външните работи на Украйна. Киев настоява и за незабавно свикване на Съвета за сигурност на ООН по казуса.
В своята позиция от външното министерство поискаха реакция от страна на Франция, Великобритания, САЩ и Китай, които са ядрени държави и постоянни членове на Съвета за сигурност. Те носят специална отговорност за предотвратяване на заплахи с използване на ядрени оръжия, се казва още в изявлението.
САЩ реагират с "внимание" на ситуацията, макар и да не очакват Москва да използва ядрено оръжие. Владимир Путин също не вижда "нищо необичайно" в своя ход, след като САЩ от години е разположил ядрени ракети в партньорски държави в Европа.
Според Министерството на външните работи на Германия изявлението на Путин цели "ядрено сплашване" и отхвърлят сравнението с разполагането на американските ядрени ракети в Европа. "Сравнението на президента Путин с ядреното споделяне в НАТО е подвеждащо и не може да служи като оправдание за обявената от Русия стъпка", се казва в позицията на ведомството. Оттам призоваха Беларус да запази своя статут на неядрена държава.
Според международната организация за забрана на ядреното оръжие ICAN заявката за "споделяне" на ядрено оръжие на фона на войната в Украйна крие риск от погрешни изводи и сериозна ескалация.
В позицията си от Министерството на външните работи на Украйна отбелязват още, че Москва опитва ядрен шантаж и заплахи. Оттам призовават световната общност да покаже своята непримиримост за ядрените провокации. "Русия за пореден път потвърждава хроничната си неспособност да бъде отговорен стопанин на ядрените оръжия", категорични са от ведомството, оглавявано от Дмитро Кулеба.
Оттам призоваха страните от Г-7 и ЕС да предупредят властите в Беларус за последиците, ако тя страната приеме тактически ядрени оръжия от Русия. На този етап Минск не е коментирал заявленията на Путин, направени в телевизионно интервю за "Россия 24". Но още от края на 2021 година президентът Александър Лукашенко предлагаше Москва да разположи ядрени ракети в Беларус.
Украински чиновници прогнозират вътрешна дестабилизация на Беларус, защото планът на Путин няма да срещне подкрепата на обществото.