Министърът на външните работи на Китай предупреди, че стратегията на САЩ спрямо Китай рискува да доведе до конфликт между страните, и обеща да продължи да реагира решително на постоянните според него нападки на Вашингтон срещу Пекин.
На пресконференция във вторник в рамките на годишната среща на Националния народен конгрес на Китай в Пекин Цин Ган заяви, че администрацията на американския президент Джо Байдън е неискрена, когато казва, че иска да издигне предпазни огради около отношенията, предупреди САЩ да не се занимават с „нов маккартизъм" и похвали връзките на Китай с Русия.
Aко Вашингтон не промени подхода си към Пекин, Съединените щати и Китай се насочват към неизбежен конфликт. Нещо повече, САЩ нямат право да критикуват възможността азиатската страна да помага на Русия във войната ѝ в Украйна, докато самите те предоставят оръжия на Тайван, гласеше част от острите послания на новия китайски външен министър, чиято първа пресконференция бе изпълнена с критики към САЩ и защита на връзките с Русия и обяснения за представата му каква може да е китайската алтернатива на „западната система", пише The Wall Street Journal.
„Ако Съединените щати не натиснат спирачките, а продължат да се движат по грешен път, никакви предпазни огради не могат да предотвратят дерайлирането и със сигурност ще има конфликт и конфронтация", каза Цин, който беше назначен за външен министър в края на декември, след като беше посланик на Китай в САЩ. „Кой ще понесе последствията? Подобна конкуренция е безразсъдна авантюра“.
Това не е първият път, в който Китай предупреждава САЩ за риска от конфликт, ако отношенията между страните не се развиват добре, въпреки че китайските официални лица са обикновено по-лаконични по темата за риска от конфликт.
Коментарите на Цин са отправени само ден, след като китайският лидер Си Дзинпин се прицели директно в САЩ, упреквайки Вашингтон, че преследва „всестранно сдържане, обкръжаване и потискане“ на Китай, според коментари, публикувани в китайските държавни медии.
Напрежението между Пекин и Вашингтон се изостри от постоянната подкрепа на Си Дзинпин за руския лидер Владимир Путин, включително след инвазията в Украйна. Макар че Китай отправи общи призиви за мир, той все пак запази топлите си отношения с Москва и помогна да се притъпи острието на американските санкции чрез стабилни търговски връзки.
„Китай и Русия са намерили пътя на отношенията между големите държави, които се характеризират със стратегическо доверие и добросъседство, като дават добър пример за международните отношения", заяви Цин. „Колкото по-нестабилен става светът, толкова по-наложително е Китай и Русия да развиват постоянно отношенията си“.
На пресконференция, продължила около два часа, Цин заяви, че възприятията на САЩ за Китай са силно изкривени, за което свидетелствало свалянето миналия месец на предполагаем китайски балон за наблюдение, който се е носел над САЩ. Китай заяви, че балонът е бил предназначен за граждански метеорологични изследвания, но се е отклонил от курса и че САЩ са реагирали прекалено остро, като са го свалили.
Предишният пост на Цин като пратеник на Пекин във Вашингтон му дава възможност да наблюдава от първия ред влошеното възприятие в САЩ към Китай.
По въпроса за Тайван, самоуправляващ се остров, за който Китай също претендира за юрисдикция, Цин противопостави предоставянето на оръжия от страна на САЩ на Тайван на неотдавнашните предупреждения на администрацията на Байдън, че Китай трябва да се въздържа от предоставяне на смъртоносна помощ на Русия в конфликта с Украйна. Въпреки че Вашингтон не признава Тайван по дипломатически път, САЩ отдавна предоставят на Тайван оръжия, за да се защитава в случай на нападение от страна на Китай.
„Защо САЩ искат от Китай да не предоставя оръжия на Русия, докато продължават да продават оръжия на Тайван?", каза той и добави, че Китай не е предоставял никакви оръжия на Русия.
Той обрисува и външнополитическите приоритети на страната. Те, по думите му, са да бъде двигател на глобалната сила и благоденствието; да вдъхновява модернизацията, особено в глобалния юг; да се обори обаче митът, че модернизацията е озападняване; да се предложат решения на глобалните проблеми - нещо невъзможно сега.
Ган изрази и мнение, че войната в Украйна е достигнала до „критична точка" и ако конфликтът не спре сега, кризата ще „излезе от контрол". Без да посочва конкретни държави или играчи, той изрази и схващането, че „невидима ръка използва украинската криза, за да служи на конкретен геополитически дневен ред".
За войната в Украйна Китай твърди, че е неутрален, независимо от „безграничното приятелство" с Русия, твърди, че подкрепя териториалната цялост на Украйна, но не осъжда войната, макар някои компании да спряха да правят бизнес в Русия.
От началото на войната президентът Си Дзинпин се срещна няколко пъти с руския си колега Владимир Путин, но не и с украинския Володимир Зеленски въпреки претенциите на Пекин за неутралитет. В руски медии се появи информация, че Си може да отпътува за Русия, след като приключи текущата сесия на Националния народен конгрес (структура, отговаряща по форма на парламент) тази седмица.