Общинските съветници от комисията по култура към Столичния общински съвет гласуваха в подкрепа на предложението на "Демократична България" (ДБ) за преместването на Паметника на съветската армия от Княжевската градина в центъра на София.
Представителите на БСП напуснаха залата преди гласуването. Калоян Паргов изтъкна, че докладът за преместването няма правна стойност, защото паметникът не е общинска собственост. За него паметникът има защита, защото съветската армия има принос за унищожаването на нацизма в Европа.
По време на дискусията, която беше предавана в профила на комисията във Facebook, от ДБ отхвърлиха коментарите, че предложението им е предизборно. Докладът е внесен още през март 2020 година, е видно от входящия номер на документа, публикуван на страницата на СОС. Предложението получи подкрепата на ГЕРБ, които настояват Паметника на съветската армия да бъде преместен в Музея на социалистическото изкуство.
В своето становище от 2020 г. общинските съветници от "Демократична Бългаиря" отбелязват, че паметникът няма статут на единична недвижима културна ценност, според становище на Националния институт за недвижимо културно наследство към Министерството на културата, издадено през 2012 г. През 2015 г. Министерството на отбраната пък отбелязва, че не е "войнишки паметник" и не е регистриран като такъв по силата на закона.
Паметникът не попада и в обсега на Договора за приятелски отношения и сътрудничество с Руската федерация от 1992 г., тъй като е построен и платен от България.
Нещо повече - монументът крие риск за посетителите на Княжевската градина, защото не се поддържа, пишат още общинските съветници.
Паметникът на съветската армия е изграден с пропагандна цел, така че "да бъде на централно място, за да се минава постоянно покрай него и да упражнява своето политическо-възпитателно значение", се казва още в доклада на общинските съветници, които цитират протоколи от засения по темата от юни 1947 г. Според тях тази необходимост вече е отпаднала, а и самият монумент не е свързан с някакво историческо събитие, допълват още те.
Той е с височина от 37 метра и се издига над всички останали български институции в района. Паметникът е изграден в обособена част от Княжеската градина - на мястото на ботаническата градина и площадка за деца.
В доклада е записано още, че паметникът нарича съветската армия "освободителка", което води в заблуждение, особено младото поколение, което не е свидетел на това време и не е учило в училище за него.
Общинските съветници от "Демократична България" припомнят още, че СССР обявява война на България на 5 септември 1944 г. и на 8 септември навлиза на българска територия и я окупира до 1947 г. Това става чрез преврат на 9 септември, при който на власт идва Българската комунистическа партия (БКП). През 2000 г. със специален закон комунистическият режим беше обявен за престъпен.