Плановете на германския оръжеен концерн Rheinmetall да построи завод за танкове в Украйна са посрещнати с язвителни думи в Русия. Бившият президент Дмитрий Медведев заплаши чрез канала си в Telegram, че ще атакува завода, който вероятно няма да бъде готов за производство в продължение на няколко години.
„Но ако фрицовете решат действително да строят там (...), тогава ще чакаме с нетърпение", заяви политикът, който е част от близкото обкръжение на президента Владимир Путин. „Фрицове“ е термин, използван за германците, особено по време на Втората световна война.
Главният изпълнителен директор на Rheinmetall Армин Папергер беше потвърдил в средата на февруари в интервю за Handelsblatt, че компанията му преговаря с правителството в Киев за доставка на основни бойни танкове Panther. Машината е собствена разработка на базираната в Дюселдорф отбранителна компания и се предполага, че ще бъде по-мощна от Leopard 2. Украйна ще стане първият клиент на Rheinmetall.
Според Папергер производството може да бъде организирано и в Украйна. Решение по този въпрос трябва да бъде взето през следващите два месеца, заяви преди дни шефът на Rheinmetall пред Rheinische Post. Той определи разходите на 200 млн. евро.
Украйна спешно се нуждае от модерни танкове, за да отблъсне нападението на Русия. С бойни танкове въоръжените сили биха могли и по-лесно да постигнат успех в настъплението. До избухването на войната преди една година Украйна разполагаше предимно с танкове съветско производство.
Преди няколко седмици няколко държави от НАТО обявиха, че ще предадат западни бойни танкове на Киев. Основният запас ще бъде семейството Leopard. Украйна ще получи няколко десетки Leopard 2, произведени от Krauss-Maffei Wegmann (KMW). От предшественика на модела, Leopard 1, в крайна сметка могат да бъдат доставени малко под 200 единици.
Panther трябва да превъзхожда Armata
По правило западните основни бойни танкове явно превъзхождат руските си аналози при пряко сравнение. Те не само имат по-добра защита от вражески огън и по-добра технология за разузнаване - те са способни да стрелят и в движение. Със 130-милиметровото си оръдие Panther е по-мощен от своя предшественик Leopard 2, което позволява на новата разработка на Rheinmetall да пробие бронята на Т-14 Armata - в момента най-мощният руски основен боен танк. Той не играе никаква роля във войната в Украйна, тъй като на руските въоръжени сили са доставени не повече от дузина.
Уловката в плановете за Panther обаче е, че танкът все още не е пуснат в серийно производство. Според експерти от бранша това ще отнеме известно време. Според човек, запознат с плановете, ще са необходими около две години, преди да бъде построен завод за производство на танка.
Решението зависи от украинския президент Володимир Зеленски и германския канцлер Олаф Шолц. Без одобрението на германското правителство продажбата на Panther на Киев не е юридически възможна. Според шефа на Rheinmetall Папергер е възможно Panther-и да бъдат произведени в Германия и след това да бъдат изнесени за Украйна.
Папергер е спокоен за възможна руска атака срещу евентуално производство в Украйна. Rheinmetall произвежда и системи за противовъздушна отбрана, които могат да се използват за отразяване на ракетни атаки, казва той.