В момента руският президент Владимир Путин не е готов за преговори за мир, заяви пред Бундестага канцлерът на Германия Олаф Шолц. "По-скоро Путин разчита на заплахи, какъвто е например отказът от договора Start със САЩ", каза германският канцлер.
"С пистолет, опрян в слепоочието, не може да има преговори", допълни още Шолц пред германските депутати. В своето изложение германският канцлер декларира, че Берлин и международната общност дискутира възможностите за гаранции за сигурността на Украйна.
В своето обръщение той призова още Китай да не дава оръжия на Русия. "Моето послание към Пекин е ясно: използвайте своето влияние над Москва за натиск руските военни да се изтеглят", заяви той и допълни, че позицията от 12 точки на Китай по войната в Украйна трябва да бъде дискутирана с украинските власти и президента Володимир Зеленски.
В края на миналата седмица Зеленски коментира по време на пресконференция по повод година от началото на пълномащалната война в Украйна, че е доволен, че Китай започва да говори за войната, но не е ясно какво точно се крие зад тези думи. Той допълни, че е готов за разговори с китайския президент Си Дзинпин.
В същото време германскят външен министър Аналена Бербок призова своя руски колега Сергей Лавров да спре войната в Украйна по време на срещата на външните министри от Г-20 в Индия, предаде Bloomberg. Източник на агенцията отбелязва, че този път Лавров е останал в залата и е изслушал обръщението на Бербок, както и че си е водил записки и ù е махал с ръка.
През 2022 година на аналогична среща руският външен министър напусна залата, когато думата взе Аналена Бербок. При разговори с индийски представители обаче Сергей Лавров определи срещата днес като "фалш", сочат съобщения от руското Министерство на външните работи.
Войната в Украйна доминира на срещата на външните министри в Индия
Разговорите на Г-20 отново са посветени изцяло на войната в Украйна. Външният министър на Индия Субрахманям Джайшанкар коментира, че дипломатите все още не могат да постигнат компромис за думата "война". Според него много малко вероятно е срещата да приключи с подписано от всички комюнике. По-рано днес (2 март) обаче китайският външен министър Цин Ган коментира, че дипломатите трябва да постигнат компромиса от срещата на върха на организацията в Бали. Тогава страните успяха да се обединят около обща позиция, осъждаща военните действия в Украйна.
По време на срещата на финансовите министри в Индия по-рано през февруари до обща позиция не се стигна именно заради отказа на Китай и Русия да подпишат документа.
Сега индийският премиер Нарендра Моди коментира, че срещата се провежда в условията на "глобално разделение", обръщайки внимание на проблемите на развиващия се свят, който трудно осигурява прехраната на населението и енергийната сигурност.
"След години на напредък сега сме пред риск от отстъпление от изпълнението на Целите на хилядолетието", каза той.
Представителите на западните съюзници на Киев усилват натиска за край на военните действия
"Посланието на срещата в Бали беше ясно - Г-20 трябва да предложи решения, които защитават най-уязвимите, отколкото да ги оставим да страдат от войната на Русия", е коментарът на външният министър на Франция Катерин Колона.
Тази позиция беше подкрепена и от американския държавен секретар Антъни Блинкен. "За съжаление, тази среща отново е обсебена от руската непровокирана и незаконна война срещу Украйна, преднамерената атака срещу граждански цели и основните принципи на Хартата (за правата на човека) на ООН", каза още той, цитиран от Bloomberg.
Външният министър на Бангладеш пък призова компаниите, които натрупаха големи печалби от войната в Украйна, да отделят част от тях за бедните държави. Абдул Момен коментира пред CNBC, че големите печеливши от тази война са енергийните компании и производителите на оръжия. Финансовите отчети на големите петролни компании показаха рекордни печалби, въпреки че голяма част от тях бяха свързани с Русия и отказът от съвместните проекти костваше милиарди. Според Момен 20% от тези печалби могат да бъдат насочени към бедните държави.