Предстои да се направи сайт, на който да се сравняват цените на продуктите в различните търговски обекти. Това обяви пред Нова телевизия служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Той припомни, че няколко министри от служебния кабинет вече са направили срещи с производители от различни браншове. По думите му обаче работата си трябва да свършат и регулаторните органи, като Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите, пише БТА.
Наясно сме, че в условията на пазарна икономика конкуренцията е важна, но там, където се виждат нелоялни практики и необоснована надценка, регулаторите трябва да си свършат работата, смята Пеканов. Той призова самите производители и търговци да сигнализират за нелоялни практики. Надявам се на добро партньорство с търговските вериги, каза още вицепремиерът.
Междувременно от КНСБ излязоха с пакет от мерки срещу спекулата. Едно от предложенията е цените на основни стоки да се представят „нето – нето“. Според синдиката това ще позволи адекватното сравнение на себестойността на отделните стоки без наличието на различните административни разходи (като реклама, логистика, складово съхранение и.т.н). Изпълнението на тази стъпка ще успокои потребителите, че не са жертви на спекулация, а от друга страна ще позволи на търговците да докажат, че не използват нелоялни търговски дейности, пише в съобщение на КНСБ, изпратено до медиите.
КНСБ предлага и въвеждане на еднакъви срокове на промяна на цените и на изплащане за доставка по цялата верига, което ще позволи в голяма степен да се елиминира възможността за завишаване на цените между отделните участници с оглед забавяне и използване на времевия период като неконкурентно предимство. Приоритетно това трябва да се направи за стоките от първа необходимост, които се консумират в най-голяма степен и чието търсене е най-нееластично в икономиката.
Синдикатът настоява да се направи проверка на входните бариери за допускане в даден сектор или бранш. Трудната възможност за навлизане на нови участници, в комбинация със сключени дългосрочни договори, създават условията за картелни договаряния и олигополизиране на пазарите. Това нарушава принципите на конкуренция, води до изкуствено завишение на цените и не позволява прозрачно да се определя реалната себестойност на стоките и услугите, посочва се в съобщението.
КНСБ призовава и за публикуване на информация от отговорните за проверките по веригата институции.