Малката държава Молдова се намира в трудна геополитическа ситуация. Бившата съветска република се намира между Румъния и Украйна и би искала да стане част от Европейския съюз. Но руското влияние е огромно: Москва играе важна роля в енергийните доставки на страната и от години има военни позиции - именно в източния сепаратистки регион Приднестровие. Отцепническият регион се контролира от Русия, а руските въоръжени сили са разположени там от 90-те години на миналия век, като в момента те наброяват около 2000 войници.
В международен план Приднестровието не е признато за суверенно, дори от Русия. Но с оглед на войната в Украйна в Молдова отдавна има опасения, че Москва може да ескалира конфликта за региона. Руският външен министър Сергей Лавров вече заплаши, че ще защитава интересите и на рускоезичното население - аргумент, който Кремъл използва, за да оправдае нападението си срещу Украйна.
Сега с нов свой ход лидерът на Кремъл Владимир Путин подклажда още повече страховете в Молдова: във вторник руският президент отмени указ от 2012 г., според който решение на конфликта за Приднестровието може да бъде намерено само „в съответствие със суверенитета, териториалната цялост и неутралитета на Молдова“, предава DPA.
Решението е било взето, за да се „гарантират националните интереси на Русия в контекста на дълбоките промени в международните отношения". Според молдовските медии Путин не желае да признае суверенитета, териториалната цялост и неутралитета на Молдова в светлината на конфликта в Приднестровието.
Решението на Путин да отмени указа се случва малко след искането на новия министър-председател на Молдова Дорин Речан за демилитаризация на Приднестровието и изтегляне на руските сили. Едва през миналата седмица президентът Мая Санду обвини Русия, че се опитва да извърши преврат в страната ѝ. Според нея Русия иска да използва чуждестранни диверсанти, за да свали молдовското ръководство, да предотврати присъединяването на страната към ЕС и да я използва във войната срещу Украйна.
Въпреки че Молдова не е член на НАТО, Санду участва в срещата на президента на САЩ Джо Байдън с държавите от източния фланг на НАТО тази сряда - като политически сигнал. Байдън вече се срещна със Санду във Варшава във вторник и също така се обърна към нея в речта си в полската столица. „Горд съм, че мога да застана до тях и до свободолюбивия народ на Молдова", каза той.