Професор от елитния американски университет „Йейл" предлага на възрастните японци да се самоубият масово, за да решат демографския проблем на страната. Юсуке Нарита е предполагал това в различни интервюта и публични изяви, съобщава New York Times. По този начин икономистът придобива култов статус сред японската младеж. Славата на икономиста му донесе и договор за реклама на енергийни напитки.
Япония е страната с най-голям дял възрастни хора в света. По официални данни около 28% от населението са на 65 и повече години - общо почти 36 милиона души.
Според вестника в интервю за японски новинарски канал Нарита е заявил, че има „доста ясно решение" на демографското развитие - така нареченото „сепуку" на възрастните хора. Този термин се отнася до ритуалното самоубийство на самураите. В края на XIX в. е забранено. В един по-късен разговор Нарита споменава за сцена от филма на ужасите „Мидсомар", в който възрастни хора се самоубиват, като се хвърлят от скала. „Трудно е да се отговори на въпроса дали това е добре или зле", цитира вестникът думите на 37-годишния икономист. „Ако смятате, че това е добре, може би можете да работите усилено, за да изградите такова общество“.
Нарита, който е с японски произход, заяви пред вестника, че забележките му са били извадени от контекста. Той е използвал „масово самоубийство" и "сепуку" само като „абстрактни метафори". Основната му цел била да разкритикува господството на „магнатите" в Япония. Според него е проблем, когато само по-възрастните хора заемат водещи позиции в бизнеса и политиката, като по този начин блокират пътя на по-младите.
По-рано той бе коментирал и темата за евтаназията. В този контекст той споменава майка си, която се разболява, когато е тийнейджърка, и грижите за която му струват равностойността на около 760 евро на месец. Тези коментари бяха остро критикувани от японски политици. Според вестника те се опасяват, че Нарита допринася за създаването на настроение като това в Япония в края на 40-те години на миналия век. По онова време е приет закон, който позволява стерилизацията на хора с наследствени заболявания или психични отклонения, например.
Нарита не е много известен извън Япония. Въпреки това той има около 570 000 последователи в Twitter. Участва в японски предавания и се появява на кориците на списания. В Twitter описва себе си така: „Нещата, които ти казват да не казваш, обикновено са истина“.