Крайният срок, в който партии и коалиции ще подават заявления за регистрация за участие в парламентарните избори на 2 април е 17 ч. на 15 февруари. Инициативните комитети ще се регистрират в районните избирателни комисии до 17 ч. на 20 февруари. Регистрацията на кандидатските листи в районните комисии ще се извършват до 17 ч. на 28 февруари.
Това съобщи Централната избирателна комисия, която конкретизира и сроковете за различните дейности, свързани с изборите.
До 5 февруари българските посланици трябва да поискат от приемащите държави разрешение за провеждането на изборите, ако такова се изисква, а още утре Централната избирателна комисия трябва да определи условията и реда за образуване на секциите извън страната, включително реда и организацията за гласуване на българските граждани зад граница.
На 1 март в ЦИК ще се изтегли жребият с поредните номера, под които регистрираните формации ще фигурират в бюлетината.
Откриването на предизборната кампания е на 3 март, а краят и е на 31 март.
Съставите на секционните избирателни комисии ще бъдат назначени не по-късно от 7 март, а тези в чужбина – до 20 март.
На 11 март окончателно ще се определят местата в държавите, в които ще се образуват секциите извън страната и броят на избирателните секции във всяко място. Самите секции се образуват със заповед на ръководителя на посолството или консулството до 14 март.
С решение от днес ЦИК определи 31 многомандатни изборни района за изборите за народни представители на 2 април 2023 г. За броя на депутатите по райони са ползвани данните от последното статистическо преброяване на населението.
София общо ще излъчи четирима депутати повече в следващото Народно събрание – три мандата се добавят в 23-ти многомандатен район, който ще избира общо 19 народни представители и един повече ще има в 24-ти район. По един депутат повече се добавят и във Варна и в Пловдив град. За сметка на това с по един депутат по-малко ще бъдат излъчени от районите Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен и Русе.