В следващия пакет помощи за Украйна от САЩ вероятно ще има далекобойни ракети, съобщават източници на Ройтерс. Стойността му е 2 млрд. долара и очакванията са, че помощта може да бъде обявена още до края на тази седмица.
До този момент САЩ отхвърляше исканията на Киев за доставка на ракети ATACAMS, чиито обсег е почти 300 километра. Украинците настояват за тях, защото руските военни се "нагодиха" към HIMARS, чиято далекобойност е 80 километра, и разполагат складовете и центровете си за управление зад тази линия. Така Украйна не може да противодейства на обстрела над градовете със системи за залпов огън. В пакета ще има още и муниции за системата Patriot, както и противотанкови ракети Javelin, допълва още агенцията.
Западните партньори обаче един по едни се отказват от доставките на самолети за Украйна.
Битката за Бахмут
Противникът продължава да води офанзивни действия в направленията Лиман и Бахмут, провежда неуспешни офанзивни действия в Авдеевка и Новопавловка, а в Купянск и Запорожието защитава завладените досега граници, пишат от Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна в своя отчет за 342-я ден от войната. В своя профил във Facebook украинските военни съобщават за повредена гражданска инфраструктура в Харковска, Херсонска и Запорожка област при извършени над 20 обстрела с системи за реактивен залпов огън.
В края на 2022 година руският президент Владимир Путин възложи управлението на операцията в Украйна на началника на генералния щаб на Въоръжените сили на Русия ген. Валери Герасимов, а медийни публикации сочат, че поставената му задача е да превземе Донбас в административните граници до края на март.
Украински наблюдатели смятат, че това ще пикът на офанзивата на Москва сега и плановете са за укрепване на позиции при преговори за мир, когато Украйна на свой ред започне офанзива за освобождаване на териториите през следващите месеци. В следващите седмици битката за Донецка и Луганска област ще бъде тежка, призна и украинският президент володимир Зеленски по време на визита в Одеса преди ден.
Анализаторите от Института за изучаване на войната (ISW) не смятат, че на този етап Русия може да превземе Бахмут въпреки подкрепленията, които изпрати на ЧВК "Вагнер" в този регион. Украински военни сочат, че в момента в операцията участват десантчици, които променят тактиката на частната армия на Евгени Пригожин.
Има вероятност Украйна сама да се оттегли от Бахмут, за да намали загубите си, макар че към 31 януари те все още са запазили каналите си за снабдяване на своите части в региона. Военните отбелязват, че през лятото на 2022 година битката за Северодонецк и Лисичанск изтощава руската армия и тя не успя да извърши незабавна атака към Бахмут. Сега и тактическата важност на града е по-ниска, и украинските военни са направили повече укрепления около града.
Русия сменя тактиката
Руските военни сменят тактиката и нападат с пехота населените места в Донбас, което носи тактичесик резултати, но е е свързано и с по-големи загуби на жива сила, разказват военни наблюдатели. Според тях именно това е причината в момента да се извършва замяната на воюващите от ЧВК "Вагнер" с руска кадрова армия и мобилизирани. Влияние оказва и конфликта между Герасимов и собственикът на ЧВК "Вагнер" приближеният до Путин Евгени Пригожин.
По данни на украинското разузнаване в момента в Украйна има 326 хил. руски военни, а още около 150 хил. мобилизирани се подготвят в лагери в Русия. Затова в Киев смятат тактика на забавяне на военните действия и изчакване за грешна, защото ще даде възможност на Русия да подготви допълнителни военни, които да изпрати на фронта.