Според него датата е съобразена с Великден, но ЦИК коментира по-добра за тях дата – 26 април, което, по техните думи, ще им даде възможност да подходят по-спокойно към подготовката на изборите. Става въпрос за ръчно-машинното гласуване и новия тип бюлетина, която ще бъде печатана от машините.
По думите му хартията трябва да бъде с висока степен на защита, но той посочи, че производителите на такива хартии в света са малко и са дългосрочно заети.
"Машините трябва да печатат бюлетини, които да отразяват вота. След като така или иначе СИК ще брои традиционните хартиени бюлетини и отпечатаните от машините, работата на машините малко се обезсмисля. Във всяка секция ще има достатъчно хартиени бюлетини, ако свърши хартията в машината или тя се развали. Въпросът е какво става след гласоподаването. ЦИК отказва достъп до недействителните бюлетини", риторично попита Славов.
Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК отчете, че комисията бързо започна подготовката, що се отнася до хартията, и има технологично решение, но смята, че с това се изчерпват положителните новини.
"Законодателят нарочно остави неяснота относно вида на бюлетината, която ще отпечатва машината. Трябва ли да представи пълния списък от партии и кандидати, или трябва да сме с формат като разписките от трите последни избора, на които пише само партията, за която е гласувал избирателят, евентуално и преференциалния избор? Този въпрос е ключов, защото дължината на ролката не е същата", посочи той.
По думите му друг подводен камък е съдбата на информацията, която флашките ще записват.
Манов е на мнение, че се готви „пълно затъмнение на машинния вот“ и предупреди, че бяха направени „доста тънки промени, които тепърва ще гърмят в Изборния кодекс“.
„Генерирането на недействителни бюлетини с хартиения вот е основен метод за контролиране на вота за местна власт и оттам на безкрайните обществени поръчки. Трябва да знаем абсолютно как са гласували хората с машините, колко от тях са избрали машинно гласуване. Дори тази статистика няма да я има, ако ЦИК не вземе решение да публикува данните от флашките. Подозирам, че хартиената коалиция ще блокира тази прозрачност на изборния процес“, коментира той.
Славов призна, че е скептичен ЦИК да даде възможност да се публикуват резултатите от записания в машините вот.
Защо България става първата държава в света, която ще направи принтерно гласуването? Ще публикува ли веднага ЦИК пълното изчисление на мандатите по области?
Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.