Изглежда 2022 година не се разви според плановете на руския президент Владимир Путин, пише Newsweek. Когато започна военната инвазия в Украйна в края на февруари, мнозина вярваха, че руските военни ще си осигурят бърза победа. Но украинският президент Володимир Зеленски и украинските военни изненадаха Русия и целия свят.
2022 година беше годината на "трудни, но необходими решения" и важни крачки, които да осигурят пълната независимост на Русия, призна руският президент в своето новогодишно обръщение, пише още ТАСС. То вече беше излъчено в най-източните части на Русия. Сега страната се бори за своето бъдеще, казва още Путин, стоящ в обкръжението на военни. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков уточнява, че то е записано тази сутрин (31 декември) в щаба на Южния военен окръг. За първи път руският президент не записва своето новогодишно приветствие на фона на Кремъл.
Владимир Путин коментира още, че целта на Москва все още е премахването на "нацисткия режим в Киев" и защитата на хората в "историческите територии на Русия".
В първите седмици от началто на "специалната военна операция", както беше наричана тогава войната, руските военни бързо окупираха голяма част от южна и източна Украйна, но след това, с помощта и на западните оръжия, украинските военни успяха да си върнат някои от завладените територии, включително и град Херсон - най-голямото завоевание на Русия от началото на пълномащабната война в страната. Загубата на Херсон се отразява тежко на Путин и общественото мнение в Русия за войната.
В края на ноември Владимир Путин присъства на напрегната среща на Организацията на договора за колективна сигурност, военният съюз, в който влизат Армения, Азербайджан, Казахстан, Киргизия, Русия, Таджикистан и Узбекистан. Домакин на срещата беше Армения, а премиерът ѝ Никол Пашинян отказа да подпише общата декларация след срещата заради конфликта с Армения.
През този месец Пашинян участва в друга среща на ОНД в Санкт Петербург и медийни публикации посочват, че атмосферата е била много по-дружеска.
Отлагането на традиционната пресконференция в края на годината е още един сигнал, че плановете на Владимир Путин не се случват така, както му се иска, пише още Newsweek. Според изданието с този ход руският президент само засилва спекулациите, че се страхува да се изправи пред евентуални неудобни въпроси, свързани с Украйна. Годишната пресконференция с представители на руски и международни медии е традиция, която руският президент не е нарушавал в последните 10 години.
Владимир Путин не е насрочил и дата за своето годишно обръщение пред Думата. Неговият говорител Дмитрий Песков увери, че това ще стане по някое време в началото на 2023 година.
В обширна статия Washington Post разказва за разногласията, пред които е изправен руският президент в страната си. Изданието коментира, че сред елита в Москва има недоволни от хода на войната в Украйна и расте броят на хората, които смятат, че страната се е върнала назад по отношение на партньорствата си с останалия свят.
Михаил Задорнов - ръководител на една от най-големите банки в страната - "Откритие", и бивш зам.-управител на Руската централна банка, коментира пред РБК, че връзките със Запада, градени още от съветско време, са прекъснати за десетилетия наред. Междувременно Задорнов няма да бъде начело на банката от 1 януари 2023 година, става ясно от съобщение на ВТБ, която е новият собственик на институцията.
На този етап Владимир Путин има подкрепата на Беларус и Иран, но други държави, на които разчита в икономическо отношение, започват да проявяват недоволство. Китайският президент Си Дзинпин например коментира с бившия руски президент Дмитрий Медведев, че трябва да бъде намерено дипломатическо решение на военната инвазия. По-рано през септември Си заяви, че има своите опасения за войната, макар да не споделя санкциите на Запада срещу Русия, и беше категоричен, че не не бива да бъде допускана дори и реторика за употребата на ядрено оръжие.
На 30 декември Си и Путин разговаряха виртуално, като китайският лидер беше значително по-сдържан от своя руски колега в официалните изявления. Анализатори отбелязват, че в Пекин определено не харесват тази война, която пречи на собствените им планове и от икономическа, и от политическа гледна точка.
Индийският премиер Наренда Моди написа статия в руското издание "Комерсант", в която критикува битката за територии или ресурси, макар и да не споменава изрично името на руския президент или на Русия. Моди разговаря на два пъти с украинския президент Володимир Зелески през последните седмици, а от официалните съобщения от Офиса на украинския президент става ясно, че двамата дискутират мирния план, който предложи Зеленски по време на конференцията на Г-20 в Бали.