fallback

Зеленски - слаб лидер в мирно време, но точният човек във време на война

Западните партньори не ни дадоха конкретна разузнавателна информация за действията на Русия, твърди украинският държавен глава

15:49 | 05.12.22 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Володимир Зеленски олицетворява смелостта на украинския народ в борбата му срещу руската агресия и затова беше избран за "Човек на годината", пише Financial Times. "Аз съм повече отговорен, отколкото смел... Просто мразя да разочаровам хората", коментира обаче той.

Според хора дори и от близкото обкръжение на украинския президент той е слаб лидер в мирно време, но е точният човек във време на война. "Зеленски е човек на хаоса. Войната е хаос и там той се чувства у дома си", коментира бившият говорител на украинския президент Юлия Мандел. Всички признават, че ходът на войната се е променил още в първите часове, когато държавният глава е отказал да се евакуира от Киев. Това е дало сила на всички да устоят. Но Зеленски освен това успя да мобилизира цялата държава, научи се е да взима бързо решения и да делегира отговорности, води безкрайни дипломатически разговори с партньорите, за да осигури подкрепа за страната.

И даде на армията пълната свобода за оперативните решения, което води и до много по-бърза и гъвкава реакция и възможност за успешна контраофанзива в последните месеци.

Преди началото на войната на 24 февруари западните партньори многократно предупреждаваха Украйна за възможно нападение от страна на Русия. Припомняме, че тогава Русия провеждаше съвместни учения с Беларус и беше дислоцирала поне 100 хил. военни по границата с Украйна. Президентът Володимир Зеленски е укоряван от своите съграждани, че е пренебрегнал тези сигнали, не се е подготвил за предстоящата война и не е предупредил хората да се готвят за нея. Особено след разследването на Washington Post от това лято, според което американското разузнаване е имало данни за намеренията на Москва още от есента на 2021 година.

Никой не ни показа нищо конкретно, коментира в интервю за Financial Times украинският държавен глава. През лятото по повод медийните публикации Зеленски обясни, че партньорите са му споделяли информация, която Украйна вече е имала от своите разузнавателни канали. Външният министър Дмитро Кулеба пък разказа, че по време на една от последните си визити в САЩ преди войната е получил препоръката: "Копайте окопи, момчета" от високопоставен американски чиновник.

След края на войната Володимир Зеленски вероятно ще дължи отговори защо военните не са минирали пътища и взривили мостове, за да спрат настъплението на руските военни, които за кратко време успяха да окупират големи части от територията на страната, включително и да обкръжат столицата Киев. В същото време обаче е факт, че Украйна успя да устои със собствените си сили и средства в първите седмици на войната, след като много малко хора на Запад вярваха, че това е възможно. Бившият украински посланик в Германия Андрий Мелник коментира преди време, че висш германски чиновник му е отказал доставка на оръжия в началото с обяснението, че "до 48 часа твоята държава няма да съществува".

Сега украинците успяха да си върнат контрола над половината от завладяната тогава територия след успешно контранастъпление в Херсонска и Харковска област. Вниманието им вече е насочено към Запорожката област, Донбас и Крим. Разрушенията, военните престъпления и смъртта втвърди украинските позиции и обществото вече не иска компромиси с Москва.

Някои от партньорите на Украйна обаче се боят, че продължаващите военни действия, особено опитите да бъде върнат Крим, ще доведат до опасна ескалация на конфликта и дори до възможността Владимир Путин да нареди използването на ядрено оръжие, пише още в материала си FT.

Пред изданието Зеленски разказва и за опитите си да разговаря с руския си колега преди началото на военните действия, предупреждавайки го, че инвазия ще бъде "огромна грешка и огромна трагедия". Днес Киев, от своя страна, отхвърля опитите на Москва да се споразумеят за края на войната. Зеленски е категоричен, че първо руските военни трябва да напуснат територията на Украйна, включвайки и окупираните още преди войната Донецка и Луганска област и анексирания през 2014 година Крим.

Володимир Зеленски беше избран за президент на Украйна през пролетта на 2019 година. Тогава украинците смятаха, че рускоезичен президент ще има повече успех в преговорите с Русия и ще бъде сложен край на войната - едно от предизборните обещания на бившия актьор и продуцент, коментира FT. Но новият украински президент се сблъска с нежеланието за компромис от страна на Владимир Путин. Двамата се срещат само веднъж в Париж по време на преговори по Минските споразумения. Властите в Киев твърдят, че Кремъл е отговорил с мълчание на многократните опити за какъвто и да е диалог, на каквото и да е било ниво.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:22 | 05.12.22 г.
fallback
Още от Политика виж още