Правителството има готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство в Шенген. Това заяви служебният премиер Гълъб Донев на брифинг в Министерския съвет след проведената среща по темата с министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев, на външните работи Николай Милков и на правосъдието Крум Зарков.
„Всички мерки ще бъдат целенасочени и в защита на националния интерес на България, която никога не е отстоявала позиции на разделение и двойни стандарти по отношение на която и да е държава от ЕС и очаква същото отношение от останалите държави членки“, посочи Гълъб Донев.
Премиерът изтъкна, че е повече от очевидно, че позициите на премиера на Нидерландия и канцлера на Австрия срещу членството на страната ни са продиктувани „по-скоро от вътрешнополитически съображения, отколкото от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на шенгенските правила от страна на България“.
„Поражда се съмнение за прилагане на двойни стандарти, особено от страна на Нидерландия“, каза Гълъб Донев.
Той припомни, че през последните месеци са извършени две проверки, организирани от Европейската комисия по инициатива на България и Румъния, които са завършили с положителен за страната ни доклад. Отделна проверка в последните дни на посолството на Австрия в София също е с положителен резултат.
Донев коментира изявлението на нидерландския премиер Марк Рюте, че "българската граница се преминава нелегално срещу 50 евро". И го определи като неубедително. "Изразените от премиера на Нидерландия резерви, които се аргументират с липсата на увереност именно по отношение на изпълнение на критериите за членство на България, не само звучат повече от неубедително, но се опровергават от заключенията на Европейската комисия и противоречат на становищата на всички държави членки и на недвусмисленото становище на Европейския парламент", каза той.
Донев подчерта, че в позицията си канцлерът на Австрия се позовава на недостатъци на шенгенската система като цяло, които по никакъв начин не могат да бъдат отговорност на българската страна, докато премиерът на Нидерландия прибягва и до „недостойни внушения, които в България едва ли ще бъдат забравени скоро“.
Критериите за присъединяване към Шенген са покрити от България още през 2011 г. и това е добре известно на всички участници, включително на правителствата на Нидерландия и Австрия, припомни Гълъб Донев. Премиерът увери, че България продължава да полага и външнополитически усилия, за да убеди своите партньори, че изпълнява всички свои ангажименти.
Донев каза, че само за последната седмица са проведени десетки срещи и телефонни разговори на високо и най-високо ниво. „На първо място това бяха разговорите, които президентът Румен Радев проведе с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, министър-председателя на Нидерландия Марк Рюте, с австрийския канцлер Карл Нехамер и с президента на Австрия Александър Ван дер Белен“, изброи Гълъб Донев.
Служебният премиер увери, че в оставащите няколко дни до 8 и 9 декември, когато ще се проведе заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, България няма да пести усилия в търсене на подкрепа за преосмисляне на позициите на Нидерландия и Австрия.
На 8 декември предстои Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да гласува за разширяването на Шенген. Очаква се Нидерландия да се съгласи Румъния и Хърватия да се присъединят към Шенгенското пространство, но да блокира приемането на България. Предвижда се министрите да гласуват в две отделни решения – първо за приемането на България и Румъния, и второто - за приемането на Хърватия. За одобряване на решенията се изисква единодушие.
Предложение за намиране на компромисно решение, което да се базира на фактите и да е в интерес на Европейския съюз, е отправил служебният външен министър Николай Милков към посланика на Нидерландия у нас Н.Пр. Симон ван дер Бург, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).*
"На фона на актуалната среда за сигурност, задържането на България извън Шенген не допринася за общите усилия за справяне с предизвикателствата", е посочил Милков на срещата с посланика.
Миналата седмица нидерландското правителство реши, че България все още не отговаря на условията за присъединяване към Шенген. След заседанието министърът на външните работи на Нидерландия Вопке Хукстра заяви, че все още е "твърде рано" да се постигне съгласие за присъединяването на България. Според него Нидерландия може да преразгледа въпроса, едва когато стане ясно, че в България има действаща правова държава, способна да се справи с корупцията и организираната престъпност.
* Допълнена към 13.50 ч.