Нидерландия ще блокира пътя на България за Шенген при гласуването през следващата седмица, става ясно от коментар на външния министър Вопке Хупстра, цитиран от Bloomberg. Според него все още е "твърде рано" България да бъде допусната в зоната без вътрешен граничен контрол.
Изказването е направено по време на правителствено заседание на нидерландското правителство в Хага. Гласуването за членството на трите страни в Шенген трябва да бъде взето на 8 декември на заседание на Съвета по правосъдие и вътрешен ред.
Euractiv съобщи в края на ноември, че Австрия ще подкрепи влизането на Хърватия в Шенген, но не и на България и Румъния.
След среща на 1 декември няма нито една страна, която да е против влизането на Хърватия в Шенген, допълват хърватски медии. Според тях Франция лобира силно за членството на Румъния.
Междувременно подкрепата за членството в Шенген в България започва да се стопява, сочи проучване на "Отворено общество", цитирано от Bloomberg. През 2011 година "за" са 67% от анкетираните, а само 6% - против. През 2022 година процентът на подкрепящите се свива до 42%, а противниците са вече 34% от анкетираните.
Румъния и България чакат повече от десетилетие да бъдат приети в Шенгенската зона, като и Европейската комисия, и Европейския парламент препоръчва страните да влязат в споразумението. Досега двете държави се движеха в пакет и според всички оценки изпълняват всички технически изисквания за членство от 2011 година. Малко вероятно е те да бъдат разделени, защото границата между тях никога не е била разглеждана като външна за Шенген. Въвеждането на нужния механизъм за граничен контрол и шенгенските правила може да отнеме и години.
Нидерландия се противопоставяше на влизането на двете държави, цитирайки проблеми с организираната престъпност и върховенството на закона като мотив да ги подкрепи.
Шенгенско пространство включва 26 държав, като България, Румъния, Хърватия, Ирландия и Кипър са извън него, но влизат държави, които не са членове на ЕС - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.