Две войни белязаха срещата на върха на доминирания от Русия отбранителен съюз ОДКС (Организация на Договора за колективна сигурност) в Ереван в сряда. Първо, тази между страната домакин Армения и Азербайджан. По време на последния голям конфликт, довел до хиляди жертви преди две години, Армения изгуби контрол над принадлежащите на Азербайджан територии около Нагорни Карабах, както и над части от самата зона на конфликта.
През септември при азербайджанските нападения срещу Република Армения, които Баку обяви за „провокации", официално загинаха над 200 арменски войници, петима цивилни и около 80 азербайджански войници. Домакинът, министър-председателят Никол Пашинян, изрази в началото на срещата съжаление, че членството в ОДКБ не е защитило Армения от „агресивните действия" на Азербайджан. Той изразява съжаление и за „огромните щети, нанесени на имиджа" на ОДКС, предава DPA.
В навечерието на срещата на върха поддръжниците на оттеглянето на Армения от ОДКС, в която влизат също Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Беларус, демонстрираха своята кауза. Алиансът не помага на Армения и служи за налагане на волята на Русия в страната, заявиха участниците. Демонстрантите, които според полицията са били не повече от 150 души, са възразили и срещу пристигането на Владимир Путин. Според Кремъл руският президент е разговарял по телефона с азербайджанския лидер Илхам Алиев във вторник вечерта за „сигурността" на границата между двете страни и „транспортните връзки" - един от спорните въпроси.
Сред "провалите" на арменското председателство на ОДКС през тази година Пашинян изброява и неуспеха да се предотврати ескалацията между Киргизстан и Таджикистан. Най-малко сто души бяха убити в този конфликт, също през септември. Отиващият си генерален секретар на организацията Станислав Сас обяви „мерки за подпомагане" на Армения в конфликта с Баку.
Вярна на линията на Москва и Минск, беларуската страна изрази съжаление за подкрепата на Запада за Киев във войната в Украйна - другата война, която бележи срещата на върха. През 2023 г. Сас ще бъде заменен от казахстанец. Пашинян посочи като успех „мироопазващата мисия" на ОДКС през януари по време на размириците в Казахстан, като заяви, че тя е предотвратила "хаоса" там.