След изтеглянето на кремълските войски от Херсон жителите преминават през града сред ликуващи тълпи, съобщава президентът Зеленски. Говорителят на Путин не разглежда неуспеха в Южна Украйна като поражение за Русия. Междувременно има надежди за ангажимент от страна на Москва срещу използването на ядрени оръжия. 261-ият ден от войната накратко.
Ликуване в Херсон
След изтеглянето на руските войници украинският президент Володимир Зеленски съобщи за по-нататъшно настъпление на собствените си войски към регионалната столица Херсон в южната част на страната.
„Днес е исторически ден", каза Зеленски във видеообръщението си. Градът все още не е напълно освободен от „присъствието на врага", обяснява той. Но украинските специални сили вече били на терен, каза той. Жителите на Херсон също сами премахвали руските символи от улици и сгради.
Зеленски публикува и видеоклип, на който се твърди, че се виждат паради с коли и жители, приветстващи настъпващите украински войници. „Хората в Херсон чакат. Те никога не се отказаха от Украйна", каза държавният глава. „Същото ще се случи и в градовете, които все още чакат да си ги върнем“.
Под натиска на украинските контраофанзиви Русия обяви изтеглянето на собствените си войски от частта на Херсон, разположена северозападно от река Днепър, миналата сряда. Така за първи път от началото на войната Русия губи по-голяма част от територията, която е анексирала в нарушение на международното право и на този фон нарича своя държавна територия.
Руски обстрел от левия бряг на река Днепър
Малко след изтеглянето Русия заяви, че е започнала атаки в току-що напуснатия регион. „В момента се обстрелват войски и военна техника на украинските въоръжени сили на десния бряг на река Днепър", съобщи руското министерство на отбраната. Само няколко часа по-рано говорителят на министерството Игор Конашенков заяви, че всички руски части в южната част на Украйна са преместени на левия бряг на реката.
При отстъплението си те оставят и ранени свои другари, съобщава британският вестник Daily Telegraph, позовавайки се на свидетелски разкази от фронта. „Наблюдава се отстъпление на руските войски към по-укрепени позиции", цитира вестникът думите на украинския войник Николай. Въпреки това все още имало райони, в които се водят ожесточени боеве, каза той. „Те се оттеглят, защото търпят загуби, много тежки загуби. Нещо повече, те дори не вземат телата на войниците си, а оставят ранените", казва войникът.
Песков не признава поражението
В интервю за BBC говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не разкрива дали изтеглянето от Херсон ще урони престижа на Путин или дори ще бъде унижение за руския президент. Отговорът на Песков: „Има много експерти. Някои казват това, други - онова. Ние не коментираме нищо от това. Специалната военна операция продължава“. Запитване от BBC: "Значи не смятате, че оттеглянето е унижение?" Песков: „Не“. BBC: „Има ли тогава някакво съжаление в Кремъл, че само преди няколко седмици се състоя церемония по повод анексирането на Херсон“. Песков каза „не" и на този въпрос.
Според него Кремъл продължавал да вижда малък шанс за мирни преговори. Русия не изключвала преговори с Украйна, но не виждала готовност на Киев за преговори, заяви Песков, според руските информационни агенции.
„Киев не иска преговори, затова специалната военна операция продължава", каза Песков. От гледна точка на Кремъл „специалната военна операция" можела да завърши или с постигането на целите си, или с преговори, добави говорителят на Путин. След това обаче Песков косвено призна отслабването на руската позиция. Мирните преговори „от позицията на силата", както твърдяла украинската страна, не са възможни, каза говорителят на Кремъл.
Срещата на върха на Г-20: В търсене на решение за ядрените оръжия
На предстоящата среща на върха на Г-20 Русия би могла да поеме ангажимент срещу използването на ядрени оръжия. Настоящият проект на заключителната декларация съдържа точка за неупотреба на ядрени оръжия, заяви служител на ЕС. Според текущото състояние на преговорите може да се предположи, че това ще бъде включено и в окончателния вариант. „Голяма част от членовете на Г-20 искат да се споменат ядрените оръжия", каза служителят. Притесненията относно използването на руско ядрено оръжие в Украйна наскоро бяха подсилени от анексирането на четири окупирани украински територии в нарушение на международното право.
Нови насоки в Договора за контрол на ядрените оръжия
Преговорите между Русия и САЩ за ядрено разоръжаване, които са в застой, също изглежда напредват. Двете страни скоро ще се срещнат в Кайро, за да обсъдят договора за контрол на ядрените оръжия „Нов старт", цитира агенция „Риа Новости“ думите на руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков. Целта е подписване в края на ноември или началото на декември. САЩ наскоро обявиха, че се планира ранна среща.