fallback

Байдън все още е най-големият кошмар на Тръмп

Гневът на американските гласоподаватели невинаги означава безразсъдство

08:10 | 11.11.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Вторник вечер можеше да бъде началото на края за Джо Байдън. Прогностиците казаха, че междинните избори в САЩ ще предизвикат червено (републиканско – бел. прев.) "цунами". В крайна сметка това беше средна вълна по стандартите на минали междинни избори. Какъвто и да е окончателният резултат, чието потвърждаване може да отнеме дни, Байдън избегна пердаха, който сполетя Барак Обама и Бил Клинтън, двамата му предшественици от Демократическата партия. В днешната мрачно поляризирана Америка това се брои за победа, пише редакторът за САЩ на Financial Times Едуърд Люс.

Това, което е добро за Байдън, е лошо за Доналд Тръмп, чиято продължаваща хватка върху Републиканската партия обясняват непълния му засега успех. Според всички останали показатели – ниския рейтинг на одобрение на Байдън и безпокойството на гласоподавателите от ускорената инфлация и растящата престъпност – републиканците трябваше да спечелят убедително двете камари на Конгреса и много други губернаторски постове. Партиите на действащите президенти са губили позиции в 36 от 39-те междинни избори, проведени след Гражданската война.

Демократите на Байдън също ще загубят контрол - Камарата на представителите вероятно ще премине в ръцете на републиканците, докато Сенатът остава под въпрос. Но способността на неговата партия да ограничи загубите поставя представянето на Байдън на междинните избори в горните редици сред американските президенти. Той трябва да благодари за това на Тръмп и на пораженията на редица по-крайни кандидати, подкрепени от бившия президент. Както сме виждали и преди, гневът на американските гласоподаватели невинаги означава безразсъдство.

За Байдън Тръмп е подаръкът, който той продължава да получава. Висши републиканци по някакъв начин убедиха бившия президент да отложи старта на кампанията си за 2024 г. за след междинните избори поради основателния страх, че той ще узурпира заглавията и ще навреди на перспективите им. Въпреки това той се включи в кампаниите за колебаещите се щати, особено в Пенсилвания, но без успех. Малко преди избирателните секции да бъдат затворени във вторник, Тръмп каза: „Е, мисля, че ако те [републиканците] спечелят, аз трябва да получа цялата заслуга. Ако загубят, изобщо не бива да бъда винен”.

В действителност по-крайните кандидати, които Тръмп подкрепи, се справиха по-зле от средния републикански кандидат. Сред тях са Дъг Мастриано, неговият фаворит за губернатор на Пенсилвания, който не призна изборите през 2020 г.; д-р Мехмет Оз, телевизионната знаменитост, която загуби надпреварата си Сената в Пенсилвания за сметка на Джон Фетърмън; Даниъл Кокс, който загуби битката за губернатор на Мериленд от Уес Мур, който става третият чернокож губернатор, избиран в САЩ; и Дон Болдук, който се бореше срещу действащия сенатор в Ню Хемпшър. Сред подкрепените от Тръмп кандидати, които спечелиха, включително Джей Ди Ванс за сенатското място в Охайо, повечето се дистанцираха от по-крайните позиции на Тръмп, както направи и Блейк Мастърс, който изглежда ще загуби състезанието за място в Сената от Аризона.

Най-заплашително за Тръмп обаче беше убедителното преизбиране на Рон де Сантис за губернатор на родния му щат Флорида. Де Сантис, когото Тръмп нарича „Де Санктимониус“ (лицемерен – бел. прев.), е най-вероятният му съперник за републиканската номинация за президент през 2024 г. Въпреки че не е тестван извън Флорида, Де Сантис се превърна в защитник на консервативната политика чрез атаките си срещу синдикатите на либералните учители и презрението си към федералните разпоредби за Covid.

Може би най-силният показател за влиянието на Де Сантис сред консерваторите е заплахата, с която (като запазена марка) Тръмп сега говори за него: „Бих ви казал неща за Де Сантис, които няма да са много ласкателни“, каза Тръмп в понеделник. „Знам повече за него от всеки друг – освен може би жена му“, добави той.

Байдън може да очаква някаква косвена полза от политическото братоубийство, което изглежда вероятно ще бъде отприщено между автора на движението „Да направим Америка отново велика“ и неговия все по-нетърпелив наследник. Сега, когато е враг номер едно на Тръмп, за Де Сантис ще бъде трудно да устои на президентското изкушение. Напереното му поведение ще насърчи висши републиканци, като Мич Макконъл, лидерът на републиканците в Сената и чест обект на подигравки от Тръмп, да опипват почвата още повече. Тръмп е готов да започне кампанията си за 2024 г. следващата седмица.

Междувременно Байдън продължава да надминава ниските очаквания. В седмиците преди изборите във вторник консенсусът беше, че той отслабва като президент и избледнява в кампаниите. Първото е трудно да се обоснове, тъй като неговите законодателни постижения за две години са значително повече от тези на Клинтън след осем, а може би и от тези на Обама. Представянето на Байдън в изборната кампания изглеждаше като неуспешно, но това е вярно през по-голямата част от кариерата му. Американските експерти често надценяват значимостта на фалцетното ораторско изкуство. Те също така сериозно надценяват популярността на Тръмп. До този вторник изборите през 2024 г. изглеждаха като вероятно повторение на битката между Тръмп и Байдън. Тази перспектива вече не трябва да се приема за даденост.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:03 | 11.11.22 г.
fallback
Още от Политика виж още