fallback

Депутатите в две комисии одобриха военна помощ за Украйна

Решението по законопроектите да бъде взето след детайлен анализ, призова министърът на отбраната Димитър Стоянов

17:30 | 02.11.22 г. 8

Парламентарните комисии по отбрана и по външна политика одобриха два проекта на решения за оказване на военна и техническа помощ на Украйна, предава БТА.

Комисията по външна политика прие с 12 гласа "за" проекта на решение на Десислава Атанасова от "ГЕРБ-СДС" и група народни представители. Четирима депутати бяха против. Същото предложение беше прието и от Комисията по отбрана с 11 гласа "за", а четирима бяха против.

Вторият проект за решение за оказване на военна подкрепа за Украйна на Атанас Атанасов от "Демократична България" и група народни представители беше приет с 11 гласа "за" от Комисията по отбрана, а четирима бяха против. Предложението беше прието и от Комисията по външна политика с 12 гласа "за" и четири против. 

Предстои двата проекта на решения да бъдат обединени. 

Даниел Митов от ГЕРБ подчерта, че решението е закъсняло и трябва да се разгледа още днес, както и че то е политическо. "Българският народ се е изказал по въпроса, след като е изпратил мнозинство от партии в 48-ото Народно събрание, които искат да вземат решение за оказване на военна помощ на Украйна", заяви бившият външен министър. Според него списъкът от държавите, които помагат на Украйна, е списък с цивилизовани страни.

"Искам България да е част от този списък", сподели още Митов.

Ангел Георгиев от "Възраждане" обяви, че е необходим детайлен анализ и информирано решение. Народното събрание според него няма как да вземе аргументирано решение и затова предложи да се отложи разглеждането на двете проекторешения до момента, в който бъде представен детайлен анализ от Министерството на отбраната, иначе според него се говори за нещо, за което няма фактология и достатъчно информация. "Проблемът е изключително сериозен и не бива да се подхожда лековато към него", заяви Георгиев, цитиран от БГНЕС.

Кристиан Вигенин от БСП отбеляза, че няма представители на специалните служби – нещо, което се случва за първи път, и би следвало да не се обсъжда просто с политическа цел, защото това по думите му прилича на политическа акция. Той също поиска отлагане на обсъждането.

"За нас, за БСП, изпращането на оръжие на Украйна, категорично ни превръща, макар и косвено, в част от конфликта", посочи Вигенин.

Атанас Атанасов представи от името на „Демократична България“ Проект на решение за укрепване на отбранителните способности на България и оказване на военна подкрепа на Украйна.

Вследствие на това министърът на външните работи Николай Милков заяви, че консенсусната позиция, която е изразявана винаги в България, напълно съответства на текстовете. От външнополитическа гледна точка той съобщи, че е национален ангажимент, валиден въз основа на чл. 4 от Северноатлантическия договор, който възлага на всички държави да се грижат за увеличаване на отбранителните си способности. 

Министърът на отбраната Димитър Стоянов отчете, че до момента са подготвени за предоставяне зимно облекло, обувки, както и друга помощ. "Решението за оказване на военна и техническа подкрепа за Украйна следва да бъде взето след детайлен анализ", посочи военният министър. Според него по този начин Народното събрание ще вземе информирано решение.

Той добави, че Министерството на отбраната изпълнява стриктно взетото решение от 47-ото Народно събрание за оказване на необходимата помощ на Украйна.

"Решението за предоставяне на оръжия на Украйна се взема суверенно от всяка страна, след вътрешен анализ", отбеляза от своя страна служебният министър на външните работи Николай Милков.

"Неговата конкретика е съобразена с възможностите на страната, включително с вътрешните нагласи в държавата. В началото на процеса повечето страни бяха неуверени в степента, в която могат да се разпрострат с евентуална помощ. Тези притеснения постепенно бяха преодолявани", коментира той. По думите му предоставянето на военна помощ остава гореща тема за всички правителства.

Даниел Лорер изрази принципната подкрепа на "Продължаваме промяната" за двете решения. Първият принцип е, че Украйна е страна, която е жертва на агресия, а вторият са българските въоръжени сили.

"Войната ни предоставя възможност да предоставим стари въоръжени системи и да започнем модернизация", смята той. По думите му двете проекторешения предоставят още веднъж на МО да ги осъвремени и да информира народните представители какво всъщност можем да предложим на Украйна.

ДПС подкрепя и двата проекта за решение, съобщи Джейхан Ибрямов от парламентарната група на "Движението за права и свободи". Според него решението за предоставяне на военна помощ за Украйна е закъсняло и е трябвало да бъде взето още от 47-ото Народно събрание.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:30 | 02.11.22 г.
fallback
Още от Политика виж още