Русия има готовност да предложи своята пшеница, за да бъде заместен износът от Украйна, пише Bloomberg. Предложението е на зам.-председателя на Съвета на федерацията ( горната камара на руския парламент - б.р.) Константин Косачов. На 29 октомври Москва официално съобщи, че се изтегля от зърнената сделка, която позволяваше на Украйна да изнася храни от пристанища в Черно море към Африка, Близкия изток и други страни.
От базирания в Турция Съвместен координационен съвет, в който участват представители на Турция, Русия, Украйна и ООН, потвърдиха, че няма планирани движения на товарни кораби за днес (30 октомври). Девет товарни кораба са преминали трез трасето на 29 октомври, десет са в изчакване - и по двете направления - вход и изход на украинските пристанища. Източник на Bloomberg коментира, че Анкара е започнала преговори с руската страна, за да възстанови споразумението. Разговорите ще продължат и в понеделник (31 октомври).
Русия мотивира отказа си с нападението над пристанището в Севастопол, окачествено от Москва като "терористичен акт". При атаката с дронове са поразени военни кораби от Черноморския флот на Русия и според анализатори това са допустими цели във време на война.
Украинският министър на външните работи Димтро Кулеба заяви, че Русия блокира 2 млн. тона пшеница за Алжир, Йемен, Виетнам, Бангладеш и други страни още преди да се оттегли от споразумението. Президентът Володимир Зеленски посочи, че над 170 кораба са блокирани в Черно море от септември насам, а Русия "умишлено влошава зърнената криза".
По данни на украинските производители по споразумението от август досега са изнесени 9 млн. тона пшеница, царевица и други зърнени храни. В петък (28 октомври) пазарите затвориха при цена на пшеницата до най-ниското ниво от пет седмици насам, тъй като търговците започнаха да се успокояват, че доставките няма да бъдат прекъснати, пише още Bloomberg. Агенцията посочва, че при излизането на Русия от споразумението, цената на пшеницата отново може да се повиши на световните пазари.
Западните съюзници също реагираха остро на блокирания износ на украински храни. Президентът на САЩ Джо Байдън коментира, че това е "напълно възмутително". Според него Москва няма причина да се отказва от споразумението, постигнато в края на юли с активното съдействие на ООН и Турция, които станаха гаранти по изпълнението му.
Говорител на ЕК също осъди блокирането на украинския износ. Програмата е от съществено значение за доставката на хранителни продукти за милиони хора по света, коментира Набила Масрали. Върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел призова Москва да размисли
Великобритания пък определи споразумението като част от инструментариума на глобалната продоволствена сигурност.
* Статията е актуализирана с информацията за водените преговори от страна на Турция