Президентът Румен Радев призова проблемите на българската армия да не се политизират и модернизацията на армията да не се отлага.
Държавният глава посети учебния полигон "Ново село", където участва в официалната церемония по поемане на ролята на Рамкова държава от Италия за бойната група в нашата страна, предава БНР.
Всяка една държава може да разчита на НАТО в случай на нужда, но тя трябва да разчита и на собствените си въоръжени сили, каза президентът Радев и коментира, че няма място за отлагане на модернизацията на българската армия.
Той призова в никакъв случай да не с политизират проблемите на българската армия и отново напомни, че през годините политиците не са се вслушвали във висшето военно ръководство и затова се забавя модернизацията на армията.
Относно исканията за предоставяне на оръжия за Украйна президентът Радев обяви, че първо трябва да имаме ново въоръжение за нашата армия и чак тогава да предоставим старото:
"Трябва да е ясно, че предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна в момента, без да са въведени нови образци като заместване, ще задълбочи дефицита от боеспособности за дълъг период и то в условия на влошаваща се среда за сигурност не само на север от нас, а и на Балканите".
На учебния полигон "Ново село" се състоя официалната церемония по предаването на командването на многонационалната бойна група от българската страна на Италия, която поема ролята на Рамкова държава, а България продължава да изпълнява ролята на страна домакин.
Към момента Италия участва с контингент в състава от близо 700 войници. Самата бойната група започна сглобяването си през месец март, когато първите присъединили се към българския 42-ри механизиран батальон бяха американски военнослужещи с бойни машини "Страйкър". Впоследствие заедно с тях на "Ново село" тренираха военнослужещи от Великобритания и Гърция. В състава на групата ще се включат и албански военни.
Многонационалната бойна група в България е част новосформираните бойни групи на НАТО в Прибалтика, Полша, Унгария, Румъния и Словакия в отговор на руското нахлуване в Украйна и засилване на сигурността по Източния фланг на Алианса.
В същото време служебният министър на отбраната Димитър Стоянов коментира, че разходите за отбрана трябва да достигнат до 2% от БВП през следващата година, за да може успешно армията да бъде модернизирана. Според него това са показали разчети на политическото и военното ръководство на министерството.
Повод за искането да се достигне до тези два процента министър Стоянов коментира, че в условията на криза и войната в Украйна много от държавите в НАТО залагат вече между 2,5 и 3% за отбрана до 2030 година.
"Това което ние се опитваме да постигнем заедно с военното ръководство е следващата година разходите за отбрана да бъдат 2% от БВП".
Министър Стоянов не се ангажира да коментира какви средства ще бъдат отпуснати на българските военни за участието им в бойната група на Алианса на Ново село за следващата година.
"Разработили сме два варианта - на 1,85% от БВП и на 2% от БВП. Нека да бъде гласуван бюджетът и тогава ще коментирам и какви ще бъдат средствата за батальонната група. Трябва обаче да се знае, че заплащането тук е само за нашата част, т.е. само за нашите представители, които са в батальонната група".
Според служебният военен министър българската армия има спешна нужда от модернизация, за да може да се преодолее технологичната пропаст с армиите от НАТО.