"С пълна убеденост не подписах декларацията за присъединяване на Украйна в НАТО, защото това сега би означавало война между НАТО и Русия", каза българският президент Румен Радев, цитиран от пресцентъра на Президентството, след срещата на Европейския съвет в Прага. Така той отговори на критиките, че страната ни не се е присъединила към 9-те страни от Централна и Източна Европа, които излязоха с обща позиция за членството на Украйна в НАТО и за анексирането на украински територии от Русия.
Под документа не се подписаха единствено България, Унгария, Гърция и Словения.
От президенството коментираха преди дни, че България подкрепя 9-те в частта за анексирането на украинските територии, но по отношение на влизането на Украйна в НАТО ситуацията от 2008 година, когато беше срещата на върха на Алианса в Букурещ, вече е много различна. В румънската столица страните от организацията излязоха с декларация, че вратите им са отворени за членството на Украйна, която беше подписана и от България.
Киев подаде молба за членство в НАТО по ускорена процедура в началото на октомври, когато руският президент подписа договорите за присъединяване на четири украински провинции към територията на Руската федерация. Реакциите в НАТО не са еднозначни, а генералният секретар Йенс Столтенберг отново повтори, че вратите на Алианса са отворени за Украйна, но решението за това зависи от членовете на организацията.
Румен Радев коментира още в чешката столица, че подкрепата за членството на Украйна би тласнало страната във война и призова партиите в новоизбраното Народно събрание да не забравят, че на първо място трябва да поставят интересите на българските граждани. В своите коментари той визира "Демократична България", която критикува българския президент за позицията му относно Украйна.
Ако Европа солидарно не овладее растящите цени, кризата в енергетиката много бързо може да излезе от контрол и да прерасне в социална и политическа криза с всички последствия, каза Радев по отношение на темите на Европейския съвет. По-рано днес лидерите на общността не излязоха с обща позиция за мерките за овладяване на енергийните пазари, но се разбраха да продължат с финансовата и военната помощ за Украйна.
В Прага Радев призова своите колеги, когато изработват санкции, налагани от ЕС, да бъде правен всеобхватен анализ за техните средносрочни и дългосрочни последствия, така че те да не увреждат необратимо европейската икономика. Според него България е успяла да предотврати включване на санкции срещу ядрената енергетика.