Картината след първите резултати от изборите е малко по-лоша от тези при предишния вот. Засега опциите за правителство не са очевидни, ще трябва се търсят непопулярни варианти. Ще се върви към спирала от избори и честа смяна на правителства. Това са част от констатациите на политолози и социолози в първите им коментари на изборните резултати.
„Вижда се, че няма как да има коалиция от две партии, ще е нужен формат от три или повече формации. Всички стигнаха ниска точка, труден изглежда диалогът“, коментира политологът Димитър Ганев.
„На този етап опциите за правителство не са очевидни, явно е, че ще трябва трета формация за бъдещ кабинет, но ще трябва се търсят непопулярни варианти“, каза социологът Първан Симеонов.
Политологът Огнян Минчев коментира пред БНТ, че на тези избори се вижда категорично утвърждаване на ГЕРБ като политическа партия въпреки сътресенията от последните две години. „Продължаваме промяната“ се затвърждава като основна политическа сила, въпреки че изгуби една трета от гласовете си. Вижда се и възстановяване на ДПС, партията е отново във форма предвид третата ѝ позиция във вота и това е преди да се видят гласовете от Турция, посочи той.
Минчев подчерта, че има задържане на нивото на БСП, както и отмяна на хипотезите, че „Възраждане“ може да направи голям фурор. Според него се вижда и феномен – президентската позиция е достатъчно силна да се надява на ново служебно правителство.
Картината след първите резултати от изборите е малко по-лоша, отколкото беше на предишните избори, но има възможност за съставяне на правителство, коментира по bTV политологът Даниел Смилов.
На противоположно мнение е антропологът Харалан Александров. Според него трудно ще се сформира правителство и вероятно ще управлява по някакъв начин служебното правителство.
Избирателите искат стабилно управление, но тези партии трудно могат да работят заедно трайно. Тук има разминаване между избирателите и избраните", каза по bTV проф. Огнян Герджиков. Очаквам редовен кабинет, но не мога да обещая, че той ще бъде цял мандат. За съжаление, много вероятно е напролет нещата да започнат да се подготвят за следващите избори, коментира той.
Антропологът Ивайло Дичев коментира пред БНТ, че е по-вероятно скоро да има нови избори. Според него би било положително знаковите политици да отстъпят и да излязат други фигури на преден план, за да изкараме зимата. Това обаче, по думите му, няма да е лесно, защото всяка партия ще може да шантажира другите.
Политологът проф. Антоний Тодоров допълни, че влизаме в „нещо като италиански вариант“ – чести избори и честа смяна на правителства. Ако политическите партии в парламента проявят отговорност, те могат да се съгласят да подкрепят не толкова партийно правителство с определени задачи, коментира той. Това обаче, според него, едва ли ще се случи.