Четирите украински региона, които гласуваха на референдуми да се присъединят към Руската федерация - Донецк, Луганск, Херсон и Запорожие, завинаги ще бъдат част от Руската федерация. Това заяви руският президент Владимир Путин в реч преди официалното подписване на договорите за анексирането на областите.
Хората в четирите региона взеха своето решение. „Резултатите са известни, добре известни“, заяви той.
„Сигурен съм, че Федералното събрание ще подкрепи четирите нови субекта на Руската федерация... тъй като това е волята на милиони хора“, каза Путин на фона на бурни ръкопляскания. Това е избор на милиони, които споделят „обща история“ с Русия и е тяхно „естествено право“, както е заявено в Устава на ООН. Международната общност обаче осъжда проведените референдуми като фалшиви, а гласуването беше осъдено като "нарушение на Устава на ООН и международното право" от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш.
Путин заяви, че хората в Донбас са „жертви на нечовешки терористични атаки, извършени от режима в Киев“.
Руският лидер отдавна твърди, че Украйна е поставила под прицел рускоговорящите в Източна Украйна и непрекъснато изказва обвинения, без да представи доказателства, че Украйна води геноцид в източната част на страната.
„Унищожаването“ на Съветския съюз „унищожи връзките между различните части“ на страната, каза още Путин. „Въпреки всички трудности те [хората в анексираните региони] продължават да носят тази любов за Русия и това усещане не може да бъде унищожено от никой“.
Руският президент заяви, че „не цели“ да се връща към миналото и да възстановява Съветския съюз, но допълни, че „няма нищо по-силно от волята на тези хора да се завърнат към историческите си корени“.
Той продължи със защита на действията си в Украйна, заявявайки, че четирите анексирани области са руска територия и обвинявайки Запада, че се опитва да подчини Русия. Искам всички в Киев и на Запад да чуят, че хората в Донбас ще останат завинаги руски граждани, каза той.
Той призова Украйна незабавно да спре всички военни дейности и войната, която „те започнаха през 2014 г.“.
Киев трябва да се върне на масата за преговори, каза той, допълвайки, че „сме отворени за това и сме го заявявали много пъти“.
Украинските власти обаче трябва да „уважат израза на воля на хората“, каза Путин, имайки предвид фалшивите референдуми, които бяха проведени на територията на Украйна миналата седмица. „Ще защитим земята си, използвайки всички наши сили и ще направим всичко възможно, за да гарантираме сигурността на хората“, каза той.
Русия ще възстанови от руините градовете и селата и ще развие инфраструктурата, здравеопазването и образованието. Ще работим за сигурността, така че всички граждани да се чувстват подкрепени от „всяка част на нашата велика родина“.
Путин повтори предишни твърдения, че Западът цели да отслаби Русия и да я повали на колене още от разпадането на Съветския съюз. „Западът търси нови възможности да ни удари и те винаги са мечтали да разцепят нашата държава на по-малки държави, които да водят битки една с друга“, заяви той.
„Западът иска да завладее Русия с новите си валути и технологични развития“, каза руският президент и допълни, че западните страни се опитват да отрекат културата на Русия.
„Те не могат да се примирят, че има толкова богата страна“, заяви Путин и посочи големите наличности от полезни изкопаеми и други ресурси в страната му.
Руският президент определи Запада като „алчен“ и заяви, че той иска Русия да се превърне в негова „колония“. „Затова Западът води хибридна война срещу Русия“, добави Путин.
„Те не искат да ни виждат като свободно общество, те искат да ни виждат като тълпа от роби“, заяви руският президент. „Те не се нуждаят от Русия, ние се нуждаем от Русия!“, добави той и думите му бяха посрещнати с шумни аплодисменти.
Продължавайки злъчното си слово срещу Запада, Путин взе на мушка САЩ и Великобритания, като ги обвини в саботаж.
Той нарече британците „англосаксонци“ и заяви, че те са помогнали за „организирането на експлозиите на газопроводите „Северен поток“ и „Балкански поток“.
Путин нарече американската армия „брутална“, след което осъди разширяването на НАТО.
Според руския президент Русия не е източник на проблема с цените на енергията в Европа, а енергийната криза е създадена от „дългогодишни погрешни политики“, провеждани преди войната с Украйна.
Руският лидер критикува още капитализма и заяви, че той не е начинът да се осигури храна за хората.
След речта на Путин присъстващите в залата високопоставени представители скандираха „Русия, Русия, Русия“.
След това назначените от Москва управители на завзетите територии в Украйна подписаха официалните документи за анексирането на областите им. Путин също ги подписа, но седнал на отделна маса на няколко метра разстояние. Присъстващите в залата аплодираха след представянето на всеки от ръководителите на анексираните украински области.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен реагира веднага след речта в Twitter, заявявайки, че "Незаконното анексиране от Путин няма да промени нещо. Всички територии са незаконно окупирани от руски нашественици са украинска земя и винаги ще бъдат част от тази суверенна държава.