fallback

Мирът в Украйна няма да настъпи при условията на Русия

Това, което за Москва би било минимумът – контрол над Крим и Донбас и вето върху членството на Украйна в НАТО и ЕС, също вече е невъзможно

22:16 | 14.09.22 г. 14

На Украйна ѝ отне по-малко от седмица, за да промени хода на войната с първата си голяма контраофанзива, с която – изглежда, промени курса на войната.

Според Института за изучаване на войната само за пет дни въоръжените сили на Украйна са завзели повече територия, отколкото Русия е взела от април месец насам. Напредъкът е с повече от 70 километра по широк фронт източно от Харков, вторият по големина град в Украйна, пише Emerging Europe.

Стотици населени места бяха освободени, включително стратегически важният град Изюм,  ключов руски логистичен център.

Украинското настъпление е толкова бързо, че отстъпващите руснаци бяха принудени да оставят огромни количества оборудване, което ще бъде използвано добре от украинската армия – тя все още не получава толкова оръжия от западните си съюзници, от колкото се нуждае.

Русия отдавна можеше да е изтласкана от територията на Украйна

Този успех подсказва няколко неща.

„Сега е извън съмнение, че Украйна можеше да изтласка Русия още преди месеци, ако беше снабдена с необходимото оборудване от първия ден“, коментира Габриелиус Ландсбергис, външен министър на Литва.

„Ако бяхме въоръжили Украйна по-бързо, хиляди домове щяха да стоят. Хиляди животи щяха да бъдат спасени. Още хиляди деца сега щяха да са в безопасност с родителите си“, допълва той.

Ландсбергис предлага план от пет точки за следващата фаза на войната, включително изпращане на Украйна на всякакво модерно въоръжение (ATACMS, танкове, бойни самолети), налагането на безопасни зони около ядрените електроцентрали в страната и незабавно изпращане на следователи на военни престъпления в новоосвободените територии.

Той също така иска да бъдат начертани „ясни червени линии“, за да се възпре руският диктатор Владимир Путин от всякакви „отчаяни последни ходове“, както и настоява за бърза интеграция на Украйна както в НАТО, така и в ЕС.

Мирът би бил добър и за Русия

Въпреки успехите на Украйна на бойното поле, без подкрепата, която Ландсбергис препоръчва, войната няма да свърши скоро. Въпреки това не е твърде рано да започне да се мисли за това какви мирни условия ще бъдат поискани от Русия, тъй като е ясно, че в крайна сметка Украйна печели.

Най-малкото е да бъде накарана Русия да изтегли незабавно всичките си сили в международно признатите си граници, да предаде всички заподозрени военни престъпници и да се съгласи веднъж завинаги да зачита суверенитета на Украйна.

Друга тема са репарационните плащания, които Москва ще трябва да направи, за да подпомогне разходите за възстановяване на Украйна.

След като мирът бъде възстановен, икономическите санкции срещу Русия трябва да останат в сила за изпитателен период от време, след което те могат постепенно да започнат да се отменят, когато бъдат достигнати важни етапи на демилитаризация, демокрация и зачитане на човешките права.

Това би могло да включва освобождаване на всички политически затворници, както и свободни и честни парламентарни и президентски избори, наблюдавани от международни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Нещо немислимо допреди седмица, мирът сега е опция, която Русия трябва да обмисли, иначе рискува унизително пълно поражение. Това е мир, който би спасил безброй животи, както руски, така и украински. Това е мир, който би предложил на Украйна шанс да се възстанови, както и на самата Русия шанс да се промени към по-добро.

Промяна на играта

За съжаление е много малко вероятно настоящият тоталитарен, терористичен режим в Москва да приеме подписването на официално мирно споразумение, което без съмнение би приравнило на капитулация. Поради това е вероятно Русия да продължи да се бие в Украйна толкова дълго, колкото е възможно, докато нейните бунтовни, зле обучени, зле ръководени и зле платени войници не „гласуват с краката си“ или докато Украйна - с необходимата подкрепа на Запада, не успее да изтласка руската армия.

Сигурното е, че Русия повече няма да може да диктува условията на какъвто и да е мир. Нейната цел да завладее цяла Украйна е непостижима от месеци, откакто Украйна отблъсна първоначалната атака.

Сега това, което за Москва би било минимумът – контрол над Крим и Донбас и вето върху членството на Украйна в НАТО и ЕС, също вече е невъзможно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:17 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Политика виж още