fallback

Пропагандата на Путин прие странна форма

Зимата идва, време ли е да се преместим в Русия?

16:50 | 11.09.22 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

През последните дни фразата „зимата идва“ ме преследва. Това е отчасти защото, подобно на милиони други, започнах да гледам „Къщата на дракона“, предисторията на „Игра на тронове“, която има тези зловещи думи за мото, пише главният редактор за САЩ на Financial Times Джилиън Тет.

Но има и втора причина. Наскоро гледах видео в YouTube, което има за цел да убеди англоговорящите зрители да се преместят в Русия на президента Владимир Путин, защото, ами, „зимата идва“. Акцентът в 53-секундния филм е предполагаемата привлекателност на страната на Путин. „Вкусна кухня, красиви жени, евтин бензин, богата история, плодородна почва, евтино електричество, балет, евтини таксита“, тържествено отбелязва глас, докато различни образи, включително на няколко красиви жени, минават мигновено.

Това не е всичко. Традиционните ценности, християнството, културата на не-изключване и водката са възхвалявани заедно с „икономика, която може да издържи на хиляди санкции“. Странното видео триумфално завършва, че е време незабавно да се преместим в Русия. Това може да е просто шеговита препратка към „Игра на тронове“, но също така се тълкува като слабо завоалирана заплаха. Преместете се в Русия, изглежда казва видеото, преди Москва да атакува Запада по някакъв начин през следващите месеци.

Видеото е забележително не само с лошия си вкус (изображението, придружаващо думите „руска литература“, е на Николай Гогол, украинско-руски писател от XIX век). Първият ми зародил се инстинкт беше, че то трябва да е пародия, но популяризирането му в социалните мрежи от няколко руски посолства сочи друго. Няма официално обяснение от Москва, въпреки че уебсайт за проверка на факти, управляван от „Гласът на Америка“, финансираната от държавата американска електронна медия, казва, че проруският канал „Телеграм“ е приел заслугата за изработването на видеоклипа.

Освен че троли останалия свят, има ли смисъл в това упражнение? Няма много доказателства, че видеото ще проработи в смисъл на примамване на западняци в Русия. Малко американци ще последват холивудската звезда Стивън Сегал, който показно прегърна руското гражданство и наскоро посети бомбардиран лагер за военнопленници в контролиран от Русия район в Източна Украйна, за да демонстрира подкрепата си за инвазията на Путин в Украйна.

Много малко вероятно е това да е намерението. Истинското значение на клипа вероятно се крие повече в това, което ни казва той за ентусиазираното използване на пропагандата от Русия в един разделен дигитален свят. Който и да го е създал, изглежда интуитивно се е досетил, че най-добрият начин да „продадеш“ посланието е да влезеш в културния пейзаж на крайната десница в САЩ. Възхвалата на „традиционните“, „християнските“ ценности и на „културата на не-изключване“ е точно това, което водещият на Fox News Тъкър Карлсън величае всяка вечер по телевизията. (Карлсън, трябва да се отбележи, често е изразявал проруски възгледи.)

Междувременно акцентът върху изобилието от „красиви жени“ в Русия изглежда има за цел да се възползва от факта, че много членове на крайнодесни онлайн форуми като 8kun (бивш 8chan) са поддръжници на антифеминисткото движение „incel“, което води своето име от словосъчетанието „involuntary celibates“ (безбрачници по неволя), възприето от мъже, които имат трудности с привличането на противоположния пол.

Другата причина видеото да ме преследва е, че е мощен, макар и изключително любопитен пример за това как интернет подхранва трансграничното движение на културни мемета. Това не е само феномен на XXI-ви век: идеите и културните символи винаги са се движили между различни групи в резултат на търговия, война или бракове. Ако например пътувате през земите по древния азиатски път на коприната, ще откриете подобни звучащи думи за неща като „чай“, „трапеза“, „сол“ и „захар“ на различни езици, защото търговците са прекосявали границите. Културите рядко съществуват като капсули, а по-скоро са като реки, в които се вливат свежи потоци.

Но докато това трансгранично културно движение преди се е случвало доста бавно, сега то се разраства експоненциално в интернет. Днес животите ни са свързани чрез цифров път на коприната. Това е кибер царство, което има множество ехо камери и племенни разделения. Но понякога меметата прескачат между племената, и то по непредвидими начини.

След като „зимата идва“ за първи път стана популярна фраза чрез „Игра на тронове“, руският дисидент Гари Каспаров я използва като заглавие на своята книга срещу Путин от 2015 г. (издадена и на български – бел. прев.) Сега, по ирония на съдбата, пропаганден видеоклип в подкрепа на Путин експлоатира фразата, но това вече предизвика видео отговор, пародиращ оригиналния клип „Преместете се в Русия“. Без съмнение ще има още много културни сблъсъци и зарази. Това е един знак, ако искате, колко взаимосвързан е станал нашият свят, дори когато грозният национализъм се надига в Русия и другаде.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:33 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Политика виж още