„Ръководството на БСП в последните година-две доказа, че постига все по-слаби резултати по време на избори. Конюнктурата ги въведе във властта, опитаха се да извършат определени действия в „своите” министерства, но това доведе след себе си огромни скандали“, посочи той и смята, че „Продължаваме промяната” е необходимо да обсъди всички предложения за евентуално коалиране в много спешен порядък.
По думите му предложението на „Демократична България” е продиктувано от прагматизъм, но и от надеждата, че заедно двете формации ще могат да акумулират по-висок резултат на изборите.
Що се отнася до възможността за сформиране на по-широка коалиция, базирана на евроатлантически ценности и принадлежност, проф. Стоянов потвърди, че с това послание в дневния ред на обществото умело, инженерно е вкарана тази тема и че не е невъзможно на практика да има коалиране на широка база с ГЕРБ.
Политологът прогнозира, че тогава „несъмнено ще имаме стабилно мнозинство в перспектива“. Той очаква, че може да дойде и момент, в който ще има ясно определените проевропейски коалиционни партньори и такива, които са за отмяна на всякакви санкции и за подновяване на разговорите с „Газпром”.
Според проф. Стоянов е особено важно в бъдещата предизборна кампания да познаваме кандидатите, да имаме доверие към тях, за да им делегираме правото да ни управляват.
Политологът е на мнение, че президентът показва „здрава ръка” за справяне с кризите чрез служебното правителство. „Всички знаехме и сме съгласни с факта, че сме и изправени пред не една и две кризи. Силната ръка означава и по-лидерско говорене“, анализира предизборната ситуация Росен Стоянов.
Що се отнася до войната в Украйна, проф. Стоянов смята, че съпричастността към Киев е минала своя пик и влиза в лоното на стандартното боравене с благотворителността, с която са свикнали западните държави. „За да свърши войната, са необходими две условия – желание в тези, които я водят, тя да приключи и дипломация. По друг начин никоя война не е свършила“, заяви той.
Политологът смята, че бъдещето на Украйна минава през присъединяване към ЕС, като в началото вероятно ще се потърси начин за асоцииране.
Постави ли Крим нови условия за разрешаването на военния конфликт? Ще смени ли риториката БСП по време на изборите и как ще ѝ се отрази окопната война между президентството и социалистическата партия? Правят ли крайни изказвания министрите от служебното правителство? Има ли прагматизъм в намеренията за подновяване на разговорите с „Газпром” и може ли те да се окажат препъникамъка между досегашни коалиционни партньори?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.