fallback

КЕВР може да удължи живота на 47-ото Народно събрание*

Ще задържим мандата до 15 август, за да се избере нов шеф на КЕВР, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова

12:58 | 22.07.22 г.

Обявяването на решението за избор на председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за нищожно променя съществено политическата ситуация в страната, смята лидерът на БСП Корнелия Нинова. Нейната партия държи третия проучвателен мандат за съставяне на правителство в 47-ото Народно събрание.

От думите на Нинова става ясно, че левицата е склонна да "бави топката" още известно време, за да даде възможност на депутатите да стартират процедурата и да изберат нов председател на енергийния регулатор.

Има съгласие да се отвори изцяло нова процедура за избор на нов председател на КЕВР. Тази процедура може да приключи, съобразявайки се със законите и подзаконите на нормативните актове, в най-оптималния вариант - на 12 август, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова, след като се срещна с представители на „Продължаваме промяната“, ИТН и „Демократична България“.

"Обсъдихме възможността и необходимостта през това време да работи парламентът. Председателите на парламентарни групи ще разговарят с депутатите си, ще търсят съгласие да се вземе решение в зала за отмяна на ваканцията между 1 и 15 август, за да може да се избере председател на КЕВР и да не оставим държавата в хаос. Да има функциониращ орган, който ще вземе решение за цената на енергоносителите, който трябва да въведе две тарифи - една за по-ниско потребление и за по-бедни хора, и една за по-високо потребление за онези, които топлят басейните и палатите си. Трябва да определим какво е енергийна бедност, за да помогнем на хората", обясни Нинова пред журналисти.

Лидерът на БСП каза, че преговорите продължават така, както са били определени. "Днес всички заявиха, че ще дадат окончателния си вариант на програмата. Събота и неделя обобщаваме. В понеделник ще имаме програма. След това продължаваме, както сме казали - структура и персонален състав на МС", каза Нинова и добави: "Поискахме тази спешна среща, предизвикани от новата ситуация от вчера. Първо и най-важно е да не оставяме държавата в хаос по темата КЕВР, цени, инфлация, доходи, енергийно подпомагане на бедни хора", посочи Нинова.

Тя обяви, че БСП ще задържи мандата поне до 15 август.

Кандидатура за нов председател на КЕВР не е разглеждана.

Конституцията не предвижда срок, в който мандатоносителят да съобщи дали е успял да сформира кабинет, или не. Лидерът на БСП обаче смята, че не е морално към обществото да се държи мандат толкова време.

"Ние като мандатоносители сме изправени пред сериозен избор - от една страна, не можем да бъдем причина за хвърляне на държавата в хаос. Трябва да проявим държавничество и отговорност за избор на шеф на КЕВР. От друга страна, не е морално да държим този мандат безкрай, без да има правителство. Трябва да сме честни към хората, да кажем: "Направихме всичко възможно, не се получава, отиваме на избори" или "Направихме всичко възможно, имаме правителство, продължаваме по план работа." "На предварителните разговори получихме принципно съгласие", каза тя.

Пред БНР по-рано днес (22 юли) председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски ("Продължаваме промяната") коментира, че това би отнело 2-3 седмици. Корнелия Нинова коментира, че депутати са споделили, че са им нужни четири седмици, за да изберат нов председател на КЕВР.

В понеделник (18 юли) държавният глава Румен Радев даде правото на "БСП за България" да опитат да съставят правителство, въпреки че опозицията в парламента настояха по време на консултациите миналата седмица, че Народното събрание е изчерпано.

Нинова коментира, че очаква депутатите да изберат председател на КПКОНПИ, но сега ще очаква и решение за КЕВР. 

Опозицията реагира остро на намерението на БСП да задържи мандата до 15 август.

Тома Биков от ГЕРБ–СДС определи намерението за задържане на мандата като предателство към избирателите и към президента, който е връчил мандата на БСП. По думите му това се прави, за да бъдат реализирани съмнителни сделки. Според него подобно развитие е разпад на политическия модел. Той се аргументира, че мандатът се дава, за да бъде съставено правителство, а не да бъде спечелено време за избор на председател на КЕВР, което може да бъде свършено от редовно правителство. Биков разтълкува този ход като липса на намерение да бъде формирано правителство и призова възможно най-бързо да бъде насрочена дата за предсрочни избори.

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ определи решението на БСП да задържи мандата като познат "болшевишки прийом", че "власт без кръв не се дава”. Той призова да бъдат спазвани сроковете по тълкувателните решения на Конституционния съд.

Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов коментира, че задържането на мандата е гавра с България, “която се разпада по шевовете” от “шайка престъпници”, които се опитват да спечелят време, за да прокарат “още две-три съмнителни сделки”. По думите му “Възраждане” единствени са гласували против избора на Станислав Тодоров, предупреждавайки, че изборът му е противоконституционен и попитаха - "Тази процедура и с избора на шеф на КПКОНПИ ли трябва да се повтори?".

* Обновена към 17 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:02 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Политика виж още