Освен оръжие, Западът очевидно се кани да даде един сериозен коз в ръцета на Украйна. Германският канцлер Олаф Шолц коментира в интервю за сп. Stern, че икономическите санкции срещу Русия ще бъдат премахнати само след консултации с Киев. "Ние имаме морален дълг да помогнем на Украйна", категоричен е той.
Според германския канцлер политиката на руския президент Владимир Путин е "имперска" - той иска да разшири територията си и използва сила, за да премести границите на Русия. Затова и Украйна не трябва да загуби в този конфликт, убеден е Шолц.
Какво означава обаче това? По думите на украинският президент Володимир Зеленски пред Съвета на изпълнителните директори на големия бизнес, организиран от WSJ, изходът от войната е "изтикване на руските военни" до границите преди 24 февруари, тоест преди началото на военните действия, и търсене на взаимноизгодно решение за Крим по дипломатически път.
Светът днес е различен и имперските амбиции на Русия са неоснователни, коментира от своя страна Шолц. Според него целта на Запада е да помогне на Украйна да запази своята цялост и суверенитет. "Путин ще трябва да се споразумее с Украйна", категоричен е още германският канцлер.
Отношенията между Украйна и Германия в последните години са доста хладни, особено заради отношението към "Северен поток 2". В него Киев виждаше геополитическо оръжие, целящо разцеплението на Европа, а Берлин - проект от икономическа значение. Стигна се до там, че Зеленски дори отказа да приеме германския президент Франк-Валтер Щайнмайер в началото на април, макар че се нуждае силно от германската подкрепа и военна помощ.
Украинският президент обаче все още не можеше да преглътне връзките на германския президент с Русия и позициите му за "Северен поток 2", дори и след като Щайнмайер призна своите грешки.
Сега нещата започват да се изглаждат. По-рано днес (5 май) Володимир Зеленски съобщи в Twitter за проведен 45-минутен телефонен разговор с германския си колега. Всичко, случило се в миналото, е забравено, гледаме напред, коментират от офиса на Щайнмайер по повод разговора.
Зеленски е поканил Щайнмайер и Шолц да посетят Киев. Досега канцлерът отказваше това с коментар, че е посетил Украйна малко преди началото на военните действия - след разговори с Путин. Тогава тонът не беше много сърдечен. В началото на седмицата в интервю за държавната ZDF Олаф Шолц коментира още болната тема за украинците - Крим. По негови думи анексирането на полуострова е нарушение на международното право.
Киев отдавна обвинява Европа за липсата на адекватна реакция през 2014 г., когато след референдум Москва едностранно анексира Крим. Тогава Западът, и ЕС включително, наложиха санкции срещу Русия, които обаче бяха доста откъслечни. Сега нещата са много по-сериозни, въпреки че отново има доста "дупки" - например не всички банки са извадени от SWIFT, а енергийният сектор, който носи 40% от приходите в руския бюджет, засега остава частично засегнат.
Германия и нейното правителство беше критикувано, че бави военната помощ за Украйна, а след като одобри доставката на бронирани машини - беше критикувана и заради това. Но Шолц е категоричен, че взима решенията хладнокръвно, в интерес на своята държава.
Европа е във война и моята работа е да управлявам сигурно нашата страна, коментира той пред Stern."И го правя", допълва германският канцлер.