Украйна обвини руските войски в жестокости срещу цивилни граждани и съобщи за ужасни сцени в предградията на Киев. След частичното изтегляне на руските войски в района на столицата са открити телата на 410 цивилни, съобщи украинският главен прокурор Ирина Венедиктова. Украински войници и репортери на информационната агенция AP откриват трупове с вързани ръце, огнестрелни рани по главата и следи от изтезания.
Президентът Володимир Зеленски говори за геноцид и предупреждава, че при повторното завземане на други райони от руските войски може да станат явни още жестокости. Други региони на страната все още са под руски контрол. Там може да станат известни "още повече смъртни случаи и злоупотреби", каза Зеленски. Президентът се присъедини и към церемонията по връчването на американските музикални награди Grammy чрез видеоконферентна връзка, като поиска подкрепа за страната си. "Подкрепете ни по какъвто и да е начин", каза той по време на събитието, което беше предавано на живо по американските телевизии. Той покани и бившия германски канцлер Ангела Меркел да пътува до Буча. Там Меркел можела да види реалната картина - подобно на бившия френски президент Никола Саркози - на провалената си политика спрямо Русия през последните години, каза Зеленски във видеопосланието си.
И така - повече от 100 цивилни са били погребани в масови гробове в предградието на Киев Буча, след като руските войски се изтеглиха от там през миналата седмица. Така това се превърна в един от няколкото региона, за които украински официални лица и независими правозащитници твърдят, че откриват доказателства за военни престъпления, извършени от окупационните сили.
Когато руските военни сили напуснаха Буча, те оставиха улиците осеяни с тела на цивилни. В неделя Human Rights Watch публикува доклад, в който се документират случаи на изнасилвания и екзекуции по бързата процедура в окупираните от Русия части на Украйна, включително Буча, както и други предполагаеми престъпления.
Украинците са намирали „хора с вързани зад гърба ръце и обезглавени... деца, които са били убити и измъчвани", заяви украинският президент Володимир Зеленски в интервю, излъчено в неделя по CBS. „Като баща на две деца и като президент смятам, че тези хора, ако бъдат вкарани зад решетките, това е твърде малко за това, което са извършили“.
Разказите за предполагаемите руски жестокости предизвикаха протести от страна на западните правителства и засилиха постоянния натиск върху администрацията на американския президент Джо Байдън и европейските съюзници да направят повече за затягане на санкциите срещу Русия и да увеличат трансфера на оръжие за Украйна. Новите доказателства биха могли да затруднят някои държави да оправдаят продължаването на закупуването на петрол и природен газ от Русия и да усложнят мирните преговори, които се водят в момента между Киев и Москва.
Кметът на Буча определи броя на телата, погребани в масовите гробове, в неделя на 118. В събота AFP съобщи, че според общината броят на жертвите е над 280.
„Количеството на гробовете в дворовете, улиците, парковете и площадите ще изчислим сутринта по-точно", каза кметът Анатолий Федорук, цитиран от The Wall Street Journal. „Думата „престъпление", която чуваме напоследък, е твърде меко описание на това, което се е случило тук“.
Генералната прокуратура на Украйна съобщи в неделя, че от районите на Киев, които са отвоювани през последните дни, са били извадени 410 тела на цивилни, а около 140 са изследвани от съдебни експерти.
Руското министерство на отбраната отхвърли съобщенията за Буча, като ги нарече „поредната провокация" от страна на Украйна. Москва заяви, че нито един местен жител не е пострадал от насилие, докато Буча е била под руски контрол.
Министерството на отбраната на Украйна сравни появилите се доказателства за масови убийства в Буча и други райони край Киев, които руските военни окупираха за повече от пет седмици, с клането в Сребреница през 1995 г., когато сръбските войски избиха повече от 8000 босненски мюсюлмани.
„Трябва да им се потърси отговорност", заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен в предаването State of the Union на CNN в неделя. Блинкен и европейските лидери заявиха, че техните правителства ще съдействат за събирането на доказателства за разследването на потенциални военни престъпления от страна на Русия.
Съгласно международното право воюващите страни могат да бъдат преследвани за умишлени убийства на цивилни граждани и военнопленници, унищожаване на частна собственост или участие в изтезания, сексуално насилие, грабежи или други забранени действия.
Руските сили пристигнаха в Буча и други предградия на Киев в първите дни на войната, започнала на 24 февруари, опитвайки се да осъществят мълниеносна атака срещу украинската столица. Но затънаха в ожесточени боеве с украинските защитници.
След като контраатаките прекъснаха снабдителните им линии и ги заплашиха с обкръжаване, руските сили напуснаха региона като част от новата стратегия на Москва за пренасочване на вниманието към Източна Украйна.
В събота украинските войници отново издигнаха знамето на страната на върха на кметството на Буча, уморени, но доволни от изтеглянето на Русия. „Градът е изцяло наш", казва пред WSJ Андрей Верлати, заместник-командир на бригадата за териториална отбрана на Буча. „Но все още не е напълно безопасен“. Оттеглящите се руски войски са заложили взривни устройства в сградата с гранати с триъгълни жици, каза той.
Разбити руски танкове и бронирани превозни средства, чийто метал е ръждясал и оранжев от излагане на въздействието на топлината, са изоставени по югозападния подход към Буча. Свидетелства за боеве се виждат на всяка улица и квартал. Куршуми са разпръснали червено "Рено", на чиято антена е било закачено бялото знаме на примирието. Стените на голям склад са сринати, а колите са сплескани като кутии от безалкохолна напитка, смачкани от танковете. Търговският център Garden Center е овъглен. Училището по танци с почерняло.
В западната част на Буча мъж маха с ръце на украински войници в миниван, които го последваха до метален гараж, който е изгорял и тлее. Вътре, сред купчини пепел, лежи половината от женско тяло, чийто торс е овъглен. Мъжът казва, че жената се е укрила в гаража по време на руската окупация.
Василий Щербаков, командир на украинско подразделение в Буча, заяви, че около 20 тела на местни цивилни граждани са били оставени близо до фабрика за стъкло в града. По думите му руските войски са забранили на жителите на града да погребат тези тела. „След това са минирали труповете", каза той, визирайки капаните с взривни устройства. „Това е ново“. Той каза, че е изгубил броя на загиналите.
Натоварен с трупове камион минава покрай крак, лежащ на тревата край пътя, кракът му е обут в черен кожен ботуш. На 20 метра от него лежат същият крак и ботуш. По-нататък има торс и глава. „Кучетата са ги изяли", казва украински войник.
„Намерихме тела, натъпкани в шахти", каза войник, стоящ до разбития магазин Happy Life. „Хвърляли са по една граната при тях“.
Двама украински войници казаха, че руските сили са изисквали от жителите на града да останат в къщи, страхувайки се, че ще избягат в Ирпин, на юг от река Буча, за да споделят руските позиции. В тази посока, разпръснати по улица Яблунска, са убити четирима мъже.
Близо до тялото на единия мъж лежи торба с картофи. Друг мъж, с козя брадичка, е яхнал зелен велосипед и краката му са останали заплетени в него. Очите му липсват от трупа – вероятно заради животните.
В неделя следобед на улицата излязоха военни камиони и се появи Виталий Кличко, кметът на Киев, към когото се присъедини брат му Владимир. Двамата бивши шампиони по бокс в тежка категория тръгнаха по улицата с фаланга от въоръжени мъже.
„Това никога няма да спре, докато Путин е начело", казва Владимир, а очите му са червени.
Мъж с кафяво велурено палто насочва военните към находка, която е направил в подземна шахта в автосервиз. На стълбите ѝ лежи мъж в бяло-сив раиран пуловер, чиято челюст е увиснала в знак на изненада. Предната третина от черепа и мозъка му ги няма. Дясната ръка на мъжа е върху чанта, която лежи на корема му, сякаш той внимава за съдържанието ѝ. На хълбока му се вижда гилза от куршум.
Местните жители се събраха на улицата, за да разкажат какво са видели и чули по време на окупацията на Буча. „Валентина Ивановна беше застреляна близо до тази къща“, казва една възрастна жена, посочвайки сграда с апартаменти. Съседи се надпреварват един до друг и казват, че са чували руснаците да стрелят, най-вече през нощта, когато се криели в домовете си.
Други казват, че руските войски са работили от база на улица "Яблунска" 144, където убийствата са ставали през нощта.
„В двора ми има шест мъртви хора", каза една жена. „Те бяха погребани, защото не ни беше позволено да ги изнесем някъде“.
На възвишението покрай затревено баскетболно игрище, в дупка в земята през процеп в бетонната каросерия се вижда редица от тела, осем или девет торса, увити в пластмаса, с безжизнени лица, които още не са посивели от разложението.
На мястото мъж казва, че той и други са намерили мъртва жена зад простреляната врата на апартамента ѝ.
Надолу по пътя от кметството, зад църквата „Свети Андрей", в една дупка отново е намерена купчина тела. От мръсотията, хвърлена върху тях, се виждат лак по ноктите на убита жена, коляно, подметка на маратонка. Едно от телата е увито около найлонова пазарска чанта, бяла с червени рози.
В наскоро отвоювано село близо до Киев властите откриха тялото на украински фотожурналист, който е изчезнал, докато работел там преди близо три седмици. Максим Левин е починал, след като е бил прострелян два пъти от руските сили, се посочва в изявление на главния прокурор на Украйна. Друг фотограф, който е бил с него, остава в неизвестност.
В Мотижин, друго село близо до Киев, украинските власти съобщиха, че са открили телата на селската кметица Оля Сученко, нейния съпруг и сина ѝ, които бяха задържани от руските войски на 23 март.
Инцидентът е един от 2500-те, които главният прокурор на Украйна използва за изграждане на обвинение срещу руските власти за евентуални военни престъпления. Прокурорът вече е идентифицирал 205 заподозрени, включително членове на руското военно и политическо ръководство.
Федорук, кметът на Буча, заяви в неделя, че неговата администрация работи с украинските правоприлагащи органи, за да състави каталог на случилото се там.
„Вече е възможно да се квалифицират правилно зверствата, извършени от руските военни", каза той. „Това е пакетът от документи, който по-късно може да се използва като доказателство, че е имало военни престъпления".
В доклада си, публикуван в неделя, Human Rights Watch заяви, че е документирала още няколко случая на военни престъпления, извършени от руски военни в окупираните райони на Черниговска, Харковска и Киевска област между 27 февруари и 14 март. Сред тях са доказателства за многократни изнасилвания и екзекуции по бързата процедура на шестима мъже, както и за плячкосване на цивилно имущество, включително храна, дрехи и дърва за огрев, заяви групата.
„Случаите, които документирахме, представляват неописуема, преднамерена жестокост и насилие срещу украински цивилни граждани", казва Хю Уилямсън, директор на групата за Европа и Централна Азия, като добавя, че те трябва да бъдат разследвани като военни престъпления.
Украйна е предоставила на Международния наказателен съд правомощията си по отношение на военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени на нейна територия. През март прокурорът на МНС Карим Хан заяви, че е изпратил разследващ екип в Украйна и е открил онлайн портал, чрез който свидетели могат да се свържат със съда.
През миналия месец Съветът на ООН по правата на човека одобри украинско предложение за създаване на независима анкетна комисия, която да събере доказателства за нарушения на хуманитарното право в конфликта. Създаването на специален трибунал за военни престъпления, както направи Съветът за сигурност на ООН през 90-те години на ХХ в. за конфликтите в Югославия и Руанда, обаче е малко вероятно, като се има предвид, че Русия има право на вето в съвета.