Фрагментацията на световния икономически ред представлява нарастваща заплаха за растежа и финансовата стабилност, предупреждава управителят на Нидерландската централна банка и член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Клаас Кнот, цитиран от Bloomberg.
Той призова правителствата и финансовите регулатори да продължат да работят заедно, за да се предпазят от по-нататъшно влошаване на глобалния фон.
„Постиженията на следвоенното международно икономическо и финансово сътрудничество са подложени на все по-голям натиск“, изтъква Кнот. „Геополитическото напрежение е голямо, страните защитават стратегическите си индустрии, налагат търговски ограничения една на друга и им е все по-трудно да се споразумеят по въпроси от общ интерес“, добавя той.
Кнот посочва, че раздорът е „лоша новина за световната икономика“ и „засяга функционирането на международния финансов ред, основан на правила“. Правителствата, централните банки и академичните среди трябва да останат „колкото е възможно“ ангажирани в работните си отношения, подчертава той.
Опасенията сред централните банкери нарастват, тъй като завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом предвещава протекционистка ера, задълбочаваща тенденциите на геоикономическа фрагментация след пандемията от коронавирус и нахлуването на Русия в Украйна.
По-рано тази седмица Тръмп нареди на администрацията си да обмисли налагането на реципрочни мита на редица търговски партньори, повишавайки перспективата за по-широка кампания срещу глобалната система, за която той се оплаква, че е насочена срещу САЩ. Неговото преизбиране също така накара мнозина да вярват, че страната ще възприеме по-мек подход към финансовото регулиране.
За централните банки и глобалните институции като Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка международното политическо напрежение е „факт“ и „не можем да променим това“, изтъква още Кнот. „Но това не означава, че трябва да стоим мирно“, добавя той. Международното сътрудничество "сега е по-важно от всякога".
Ако това не се случи, последствията ще струват много, предупреждава централният банкер. „Това е така, защото най-важните предизвикателства за финансовата стабилност, пред които сме изправени в момента, са именно трансграничните проблеми, които можем да разрешим само ако работим заедно“, заключва Кнот.